Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Храни душа, да те слуша" или как са изглеждали домакинствата в XIX - ХХ в.

Снимка: Регионален исторически музей
Регионалният исторически музей в София показва нова експозиция, която представя културата на хранене и приготвянето на храна в София - „Храни душа, да те слуша. Храненето в София и Софийско”.
Изложбата включва от изящни съдове за хранене, печки, менюта и още много неща.

“Храненето от философска гледна точка е показателно за привичките, навиците, начина на живот и много по-дълбоки неща, които изплуват на повърхността”, казва Ерина Кръстева от Регионалния исторически музей в София.

Цялостната концепция за изложбата е на Мариана Маринова, която е уредник в музея. Тя е и куратор на изложбата. Изложбата е разделена на два периода - от Освобождението през 1878 г. до края на XIX век и от началото на ХХ век до средата на 40-те години.

В тези два периода има ясно доловима линия на различност - от една страна, хората, които се озовават с нови, градски, столични условия с едни Възрожденски привички като хранене на ниска масичка с ниски столчета, за да се стигне през новия век до общественото хранене и меню.

На изложбата може да се види как е изглеждала подредбата на празничната трапеза.

“В центъра на експозицията е една трапеза за тържествен обяд в Двореца. Благодарение на нашите партньори, които ни предоставиха експонати. Там може да видите всичко от приборите, съдовете до листовете с менютата, които са автентични и запазени. Представили сме два такива листа - разновидни менюта от 1933 и 1937 г., изписани калиграфски. Менютата са с гербове. Всичко е спазено по канон”, казва Ерина Кръстева.    

В изложбата е направена и възстановка на българска кухня от 30-те - 40-те години, където може да се види електрическа печка, предвестник на съвременния хладилник.

Още за изложбата чуете от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35