Няколко дни преди Деня на Ябълката, който в Австрия се чества във втория петък на ноември, Университетът за природни ресурси и науки за живота, BOKU, във Виена и общинското предприятие "Археология" направиха сензационно откритие в района Оберлаа. В яма с отпадъци откриха остатъци от сушени ябълки на 4000 години.
По време на разкопките на неолитно селище бяха открити остатъци от овъглена дива ябълка. Земеделското селище датира от 2400 г. пр. н. е. Това е най-древното доказателство за наличие на ябълки на територията на днешна Виена.
Разкопките показват, че тази дива ябълка е била умишлено донесена в селището от околните гори и вероятно е била складирана за зимата. Ябълката е разрязана наполовина и очевидно изсушена, обяснява Мариан Колер-Шнайдер, която е археоботаник в BOKU и има дългогодишен опит в проучването на растителни останки от археологически обекти.
Учените познават подобни находки от Швейцария, където, нарязани на половина, дивите ябълки са били нанизвани на лико и са сушени за зимата.
През неолита дивите ябълки са били високо ценени и са служили като незаменими източници на витамини през зимните месеци. Възможно е ябълките от Обрлаа също да са паднали в огъня, докато са били сушени в пещ, а след това да са изхвърляни на боклука, където след 4000 години са открити.
Намерената ябълка определено е европейска дива ябълка (Malus sylvestris), която е прародителят на днешната ябълка, твърдят учените.
Първите култивирани ябълки са дошли в Европа от Централна Азия едва хилядолетия по-късно, кръстосвайки се с местните диви ябълки.
С научна конференция днес бе отбелязана 120-годишнината на музейно дело в Етрополе. В нея специалисти, историци, университетски учени изнесоха интересни доклади и презентации, свързани с миналото на този край, присъствието на града в османски документи, образованието и архитектурното и културно-историческо наследство, разказа пред..
Тазседмичните участници във "Форум" се спряха и дискутираха по горещата новина Шенген вдига бариерите и пред българи и румънци. За къде пътуваме? Какви са пътищата ни до съседните страни? Колко десетилетия ще строим магистрали? както и по не по-малко важните теми: Какво правим през/със свободното време на децата ? Защо (освен..
На 15 декември, от 12.00 часа, в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" ще се състои концерт-матине на Панчо Владигеров-внук и Kalki's family. Коцето Калки и съпругата му, пианистката Мартина Табакова, гостуваха в "Радиокафе“, за да споделят за проектите си. "Тази година беше доста наситена със събития, посветени на..
През 2024 г. онлайн търговията у нас бележи ръст от 20% и надхвърля 2,3 милиарда евро . За период от 4 години - от 2020 до 2023-та, обемът на пазара е удвоен . В кампанията "Черен петък" през ноември са извършени покупки за 500 млн. лв . Триста милиона от тях са платени само за три дни (15-17 ноември). Това съобщи пред БНР-Радио..
Дни преди Коледно-новогодишните празници, от община Челопеч са зарадваха на своеобразен подарък - чисто нов електромобил по проект на Националния доверителен еко фонд. Електрическия автомобил ще се използва за следните дейности: Разнасяне на храни, материали и извършване на услуги за хора в затруднено материално положение;..
Велосипедна работната група е създадена към Транспортната комисия в Столичния общински съвет през изминалото лято. Тя играе координационна роля между различните дирекции в Столичната община и велосипедната общност, каза пред Радио София Радостина Петрова - експерт към Транспортната комисия. "Говорим си за проектната готовност на нещата, които..
Ски легендите Михаел Валхофер и Марк Жирардели идват за откриването на сезона в Банско на 14 декември , съобщи пред БНР-Радио София Иван Обрейков – маркетинг директор на концесионера на ски зоната в курорта. В програмата тази събота е предвиден и концерт на Дара. Хубавата снежна покривка отвори ски зоната още в началото на декември...