Жители и работещи в района на ул. „Съборна“ – между площад “Св.Неделя” и ул. „Цар Калоян“, както и в района от улица „Леге“ до ул. “Княз Александър I” не се примиряват с решението там да бъде пешеходна зона, забранена за автомобили, защото им създава много неудобства.
Идеята беше предложена от „Спаси София“ чрез своя представител Борис Бонев в Столичния общински съвет.
„Много са причините за предложението. Едно от тях е, че по този начин се прави връзка с вече обособени пешеходни пространства“, обясни пред Радио София Борис Бонев (причислявайки и ул. „Шишман“). По думите му тези улици нямат съществена транспортна роля, а габаритите им дават добри условия за пешеходни пространства. Според проучване на „Спаси София“ повече от 80 на сто от преминаващите през ул. „Шишман“ са пешеходци, а двата тротоара там са тесни и недостатъчни.
Бонев допълни, че преразпределение на пространството ще има и по бул. „Патриарх Евтимий“ от кръстовището с „Граф Игнатиев“ до Петте кьошета. Ще се намали паркирането, ще има бус лента и велоалея. Това ще даде отражение върху паркирането и движението по „Фритьоф Нансен“ и „Г.С.Раковски“.
„Няма случай в световната практика една пешеходна зона да доведе до фалит на бизнеса. Обратното, пешеходците пазаруват повече“, подчерта Бонев. И напомни относно доклада в СОС за ул. „Съборна“, че той е съвносител и предложението е получило одобрение от огромно мнозинство съветници. А протестиращите атакуват главно него и „Спаси София“, а ласкаят кмета Фандъкова.
Да бъде пешеходна тази част от „Съборна“ е заложено във всички стратегически документи.
„Пешеходецът е най-важният, не автомобилите“, обобщи становището си Борис Бонев.
Чуйте разговора на Елена Пъневска с него.
Не издържаме с експериментите в нашия град. Затова се събрахме се в едно обединение „София център“. При нас има архитекти, юристи, инженери, преподаватели. Включително ползващи велосипеди и не притежаващи автомобили. Това съобщи пред Радио София по..
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи..
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ)..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се,..