Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете, показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ).
Разликите във възнагражденията варират според сферата на дейност, като най-ниски са заплатите на жените спрямо мъжете във финансовата и застрахователната дейност, културата, спорта и развлеченията, научните изследвания.
По-високи са доходите на жените в строителството и административните дейности.
За всички класове професии обаче възнагражденията на жените са по-ниски от тези на мъжете.
Данните са въз основа на данни от Националния статистически институт (НСИ), подчерта пред БНР-Радио София Илиана Балабанова, президент на ЕЖЛ и председател на Българската платформа.
"Във финансовата и застрахователната дейност разликата достига почти 40 процента! – коментира тя. – Интересното е, че в строителството заплатите на жените са с 10% по-високи от тези на мъжете. Обяснението е, че в "мъжки" професии дамите обикновено заемат управленски позиции. Има чисто феминизирани дейности и икономически сектори като хуманно здравеопазване, социални грижи, култура, спорт и развлечения, където разликата е значителна и в полза на мъжете".
По думите на Балабанова, патриархалният модел, характерен за Европа, в България е още по-силно подчертан. 84% от българите смятат, че мъжете са тези, които трябва да изкарват парите в семейството.
Част от обяснението за разликата се крие в годините майчинство, по време на които възнагражденията на съответните жени не се индексират.
Освен това, според НСИ 12% от жените са били подложени на сексуално насилие на работното място.
Има хора, които не знаят правата си – например за възможността да ползват 14 дни платен отпуск за гледане на деца или родители.
По отношение равнопоставеността на жените и мъжете на работното място Европейският съюз е приел директиви, които трябва да бъдат транспонирани по добър начин и у нас до 2026-2027 година, посочи още Илиана Балабанова.
С нея разговаря Катя Василева.В държавните психиатрични отделения и болници в страната започват масови протести с искане за по-добри условия на труд. За сега протестите са обявени за три дни до 19 март. На проведено заседание на Управителния съвет на Българската психиатрична асоциация, е решено да бъдат подкрепени справедливите искания на колегите им от държавните психиатрични..
Тазгодишното 19-то издание, в което се отбелязва Световния ден на социалната работа, отново откроява приноса на професията "социален работник“ към отделните хора, семействата, общностите и обществото като цяло. С важното послание, че усилията на ангажираните със социални услуги, макар и често невидими и непризнати, оказват влияние и осигуряват..
Докъде стигнаха преговорите със здравното министерство, относно исканията на работещите в здравеопазването, които опънаха палатков лагер с искане за по-добри условия на труд и по-добро заплащане. Отговорите на този въпрос дава Красимир Митов , председател на Синдикат “Защита” в ефира на Радио София. “Протестите продължават и дори се разширяват, защото..
Изложение за училищно образование и извънкласни дейности “В час и извън клас“ , ще се проведе в София на 22 март (събота). То е подходящо за родители, тийнейджъри и деца от всички възрасти. На образователната инициатива ще присъстват представители на голям брой софийски училища, както и на организации предлагащи различен тип обучения и..
На 20 март, в национален ефир, тръгва мини сериалът по едноименния роман на Теодора Димова "Майките“. Историята проследява взаимоотношенията между родители и деца в шест различни семейства. Сериалът вече беше представен в тазгодишното издание на Берлинале. В ролите влизат едни от най-обичаните български актьори - Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Юлиан..
Филм за това как е направен филмът “Гунди – Легенда за любовта“, ще има своята ексклузивна премиера. Документалният разказ – “Филм за филма: Гунди – Легенда за любовта“ повежда зрителя в уникално пътуване зад кулисите на целия процес по реализирането на лентата, като разкрива интересни и непознати факти, сцени и интервюта с екипа, който..
"През изминалото денонощие екипите на дирекция “Аварийна помощ и превенция“ на Столичната община са реагирали на повече от 20 сигнала, свързани със силния вятър в София", съобщи директорът на дирекцията Красимир Димитров. Сигналите са свързани предимно с проблеми по покриви на жилищни сгради, с паднали клони, както и строителни пана и огради...