Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Радка Масларска

Важни са всекидневните малки победи в света на недоносените деца

| обновено на 01.12.20 в 09:52
Снимка: БГНЕС

Всеки ден е победа, когато се спасява живота на едно дете, родено по-рано, което има проблем и има нужда да му се помогне – това е малка всекидневна победа както за децата, така и за техните родители, така и за екипите, които се грижат за тези бебета. Това каза пред Радио София неонатологът д-р Радка Масларска разказа пред Радио София  за света на недоносените деца и техните семейства, част от които много често са и много медици по повод Деня на недоносените деца - 17 ноември.

"Основните показатели за недоносеност са гестационната възраст на детето и неговото тегло. Всяко раждане преди 37-а гестационна седмица влиза в графа недоносено. Колкото е по-незряло едно бебе, толкова повече може да има проблеми с всички органи в адаптацията си,“ добави неонатологът.

Между 9 и 11 % от всички живородени са с ниско тегло у нас. Децата, родени след 28-а седмица от бременността, имат 95% шанс за оцеляване, освен в случаите с тежки аномалии. А при бебетата с екстремно ниско тегло и родени преди 28-а гестационна седмица, процентът на детска смъртност е над 20% за страната.

Голяма част от заболяванията са свързани с Y хромозомата на човек. Тя се носи от мъжкия пол. Тя предразполага към по-сериозни усложнения при едно преждевременно раждане, към по-трудна адаптация след раждането и преодоляване на проблеми. При деца родени с еднакво тегло, ако са момиченце и момченце, в по-големият процент от случаите момичетата излизат по-бързо и по-лесно се справят с едно и също заболяване за разлика от момчетата.

"Y хормозомата е по-малко пригодна за справяне с по-големите трудности. Но това е в началото. След това тези деца имат равен старт, те преодоляват всички проблеми и  успяват да докажат възможностите ,които имат в процеса на своя живот," обясни д-р Радка Масларска.


Най-трудната задача пред лекарите, които се грижат за най-малките човеци е създаването на условия, които да са максимално близки до тези на майчината утроба, да напомнят нейното спокойствие, уют и тишина. В последните години, според доктор Масларска, технологиите са много напреднали в областта на неонатологията. Сред относително новите подходи у нас е и музикотерапията при недоносените деца.

Усилията на неонатологичните екипи днес, са много насочени към топлинния комфорт и близостта с майката, винаги когато здравословното им състояние го позволява, дори и детето да е недоносено. Вече има лечебни заведения у нас, в които са изградени и семейни стаи, където могат да се полагат специални грижи за детето в неотлъчното присъствие на майката.  

Кенгуру грижата също е от голямо значение и помощ за цялостния процес на лечение на недоносените бебета, тъй като тя спомага за преодоляване на стреса както от преждевременното раждане, така и от по-трудната адаптация на всички органи и системи.

„Търпението е важна част от целия този процес. Разбира се и доверието в екипа, който се грижи и в неговите възможности,“ подчерта доктор Масларска.

Какво още каза доктор Радка Масларска за изчисляването на коригирана възраст при недоносените деца, за срещата им с Covid-19 и какви послания отправи към родителите на най-малките - чуйте в интервюто на Диана Костова с д-р Радка Масларска.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията. Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заяви намясто, че екипите все още не могат да влязат в района...

публикувано на 26.07.24 в 10:16

Каква е разликата между инфлуенсър, журналист и пропагандатор

С младия актьор, ютюбър, влогър и граждански активен лъв Стефан Попов-Чефо не ви срещаме за пръв път. Той е на 30 и се изявява по най-различни обществено значими, културно-политически теми, за да приобщава най-различни хора към идеи, ценности, послания. Признава, че в началото – преди около 5 години, когато той самият е на 25, в канала..

публикувано на 26.07.24 в 09:53

Стефан Виет – за предизвикателството да се придвижваш в София с инвалидна количка

Голяма част от инфраструктурата в София не е достъпна за хора с двигателни проблеми и придвижването е предизвикателство, сподели пред Радио София студентът Стефан Виет. Той страда от Остеогенезис инперфекта, по познато като “стъклени кости”. "Има трудности, които по свой собствен начин можеш да ги преодолееш, с помощ, разбира се. За да изляза..

публикувано на 25.07.24 в 18:16
Снимката е илюстративна

Спорове в СОС заради оборудването и обзавеждането на детски градини в район "Изгрев"

Оборудването и обзавеждането за няколко нови и разширения на съществуващи детски градини в район „Изгрев“ предизвика спорове между общинските съветници от коалиция „ГЕРБ-СДС“ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София). Несъгласието се породи от количествено-стойностните сметки, с които районният кмет д-р Делян Георгиев оправдава..

публикувано на 25.07.24 в 17:14

Делегати от над 130 държави ще обсъждат в София иновациите в подкрепа на климата

На 1 август 2024 г., Стопанският факултет и Националният център за полярни изследвания към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират научна конференция „Наука и иновации в подкрепа на климата, устойчивостта и гражданите - от местни към национални и глобални перспективи и научени уроци за по-добри политики, практики и за по-добро..

публикувано на 25.07.24 в 16:27
Вили Лилков

Предлагат до 35% от капитала на шест столични общински дружества да бъдат търгувани на фондовата борса

До 35% от капитала на "Топлофикация София" ЕАД, "Център за градска мобилност" ЕАД, "Столичен автотранспорт" ЕАД, "Столичен електротранспорт" ЕАД, "Метрополитен" ЕАД и "Софинвест" ЕАД да бъдат търгувани на фондовата борса. Такова предложение отправят от групата на “Синя София“ в Столичния общински съвет.  Според общинския съветник Вили Лилков така..

публикувано на 25.07.24 в 15:43
Аксел Добрева

От приложните изкуства в София до Сорбоната

В предаването “Добър вечер, София“ се срещаме с младата, талантлива и амбициозна Аксел Добрева. Тя следва мечтите си без да спира и те я отвеждат не къде да е, а в Сорбоната - Париж, където в момента е студентка по изкуства. Аксел Добрева прави първите стъпки в света на изкуството в съвсем ранна възраст. На 5 години започва да рисува, а..

публикувано на 25.07.24 в 15:19