Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Радка Масларска

Важни са всекидневните малки победи в света на недоносените деца

| обновено на 01.12.20 в 09:52
Снимка: БГНЕС

Всеки ден е победа, когато се спасява живота на едно дете, родено по-рано, което има проблем и има нужда да му се помогне – това е малка всекидневна победа както за децата, така и за техните родители, така и за екипите, които се грижат за тези бебета. Това каза пред Радио София неонатологът д-р Радка Масларска разказа пред Радио София  за света на недоносените деца и техните семейства, част от които много често са и много медици по повод Деня на недоносените деца - 17 ноември.

"Основните показатели за недоносеност са гестационната възраст на детето и неговото тегло. Всяко раждане преди 37-а гестационна седмица влиза в графа недоносено. Колкото е по-незряло едно бебе, толкова повече може да има проблеми с всички органи в адаптацията си,“ добави неонатологът.

Между 9 и 11 % от всички живородени са с ниско тегло у нас. Децата, родени след 28-а седмица от бременността, имат 95% шанс за оцеляване, освен в случаите с тежки аномалии. А при бебетата с екстремно ниско тегло и родени преди 28-а гестационна седмица, процентът на детска смъртност е над 20% за страната.

Голяма част от заболяванията са свързани с Y хромозомата на човек. Тя се носи от мъжкия пол. Тя предразполага към по-сериозни усложнения при едно преждевременно раждане, към по-трудна адаптация след раждането и преодоляване на проблеми. При деца родени с еднакво тегло, ако са момиченце и момченце, в по-големият процент от случаите момичетата излизат по-бързо и по-лесно се справят с едно и също заболяване за разлика от момчетата.

"Y хормозомата е по-малко пригодна за справяне с по-големите трудности. Но това е в началото. След това тези деца имат равен старт, те преодоляват всички проблеми и  успяват да докажат възможностите ,които имат в процеса на своя живот," обясни д-р Радка Масларска.


Най-трудната задача пред лекарите, които се грижат за най-малките човеци е създаването на условия, които да са максимално близки до тези на майчината утроба, да напомнят нейното спокойствие, уют и тишина. В последните години, според доктор Масларска, технологиите са много напреднали в областта на неонатологията. Сред относително новите подходи у нас е и музикотерапията при недоносените деца.

Усилията на неонатологичните екипи днес, са много насочени към топлинния комфорт и близостта с майката, винаги когато здравословното им състояние го позволява, дори и детето да е недоносено. Вече има лечебни заведения у нас, в които са изградени и семейни стаи, където могат да се полагат специални грижи за детето в неотлъчното присъствие на майката.  

Кенгуру грижата също е от голямо значение и помощ за цялостния процес на лечение на недоносените бебета, тъй като тя спомага за преодоляване на стреса както от преждевременното раждане, така и от по-трудната адаптация на всички органи и системи.

„Търпението е важна част от целия този процес. Разбира се и доверието в екипа, който се грижи и в неговите възможности,“ подчерта доктор Масларска.

Какво още каза доктор Радка Масларска за изчисляването на коригирана възраст при недоносените деца, за срещата им с Covid-19 и какви послания отправи към родителите на най-малките - чуйте в интервюто на Диана Костова с д-р Радка Масларска.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18