Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Григорова: Бюджетът за следващата година попълва дефицитите, натрупани през последните 10 години

Ваня Григорова
Снимка: БГНЕС

Бюджетът за следващата година най-общо попълва дефицитите, които бяха останали през последните 10 години (за държавните служители), но по отношение на  останалите плащания, не се вижда особен прогрес. Това коментира пред Радио София Ваня Григорова - икономически съветник на КТ “Подкрепа”

По думите ѝ критикарите на бюджета го атакуват по-скоро от дясна, неолиберална гледна точка, т.е. те смятат, че е твърде щедър. “Напротив, въобще не е щедър. Трябваше да е много по-щедър към момента, сега, а всъщност запълва натрупани недофинансирания през последните години”.

Според Ваня Григорова основният проблем е във факта, че отново има плащания, като майчинството, които са замразени, за сметка на това се планират, и ще бъдат направени много сериозни плащания за т.нар. “отбранителна способност”. “Не е ясно, защо се пазим от невидими врагове и се готвим за невидими битки, а пропускаме да се борим с врага, който е тук - за работа и гладът, който ще настъпи след налагането на ограничителните мерки”, казва тя.

По думите ѝ пенсиите безспорно трябва да се увеличат. Освен всичко друго - това е и предизборно обещание на управляващите. 

“Проблемът не е в увеличението на минималната пенсия а в неувеличението на всички останали пенсии, които по-скоро биват замразени, въпреки прилагането на индексиране всяка година с швейцарското правило през юли месец. Най-справедливо би било всички пенсии да бъдат преизчислени спрямо средния осигурителен доход към определена година.

Според нея в момента не са най-големият проблем пенсиите от НОИ, а пенсиите от частните пенсионни фондове, които трябваше следващата година да започнат да бъдат изплащани масово. "Именно във връзка с това бяха направени редица промени в Закона за бюджета за държавното обществено осигуряване без никакво обсъждане по пътя между Министерския съвет и Народното събрание.

С тези промени, ние през данъците си поемаме несъстоятелността и загубите на частните пенсионни фондове, за да не стане ясно колко губещи са те. Това е приватизация на печалбата и национализация на загубата, която не би трябвало да е приемлива въобще”.

Ваня Григорова вече от месец се бори да не бъде приета скандалната поправка за увеличението на извънредния труд от 150 на 300 часа годишно. “По този начин управляващите се опитват да съблазнят работниците да искат да полагат допълнително извънреден труд”, казва още Григорова.

Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Емил Хърсев

Емил Хърсев: И след излизане от мерките не очаквам икономиката да стигне до най-тежките прогнози

В Covid обстановка българската икономика се справя сравнително добре. Но въвеждането на последните мерки неминуемо ще се отрази на стопанската активност. Това коментира прад Радио София финансистът проф. Емил Хърсев : „Отражението е..

публикувано на 30.11.20 в 15:06
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата..

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и..

публикувано на 26.04.24 в 14:55