По целия свят използването на отровни примамки в природата е огромен проблем за биоразнообразието, а за страна с богатство на животински видове като България - от които немалко застрашени, за съжаление, това е още по-недопустимо.
Кучето герой Барс е сред малкото в Европа и е единственото четириного у нас, което е тренирано да открива, разпознава отрови и отровни примамки в природата.
Породата му е немска овчарка, унгарец по рождение, потомствен помощник на човека в специфични мисии, тъй като целия му род са били полицейски кучета. Неговият брат пък търси противопехотни мини в Афганистан.
„Това е най-невероятното куче, което имам щастието да познавам“, разказа пред Радио София водачът му Николай Терзиев. „Използването на забранени субстанции и особено на отровни примамки в дивата природа е сериозен проблем за биоразнообразието ни.“
Работата на Барс допринася за откриването на такива отрови, както и на трупове на животни, поръсени с такива препарати. По този начин могат да се вземат мерки за почистване и обезопасяване на съответното място, обясни Николай Терзиев, който също е обучаван и от 4 години и половина е неразделно с кучето.
По думите му инцидентите са много повече от сигналите, които достигат до него и колегите му. Случаите са неприятно много и заради криворазбраната толерантност спрямо извършителите.
Сред най-пострадалите видове са птиците (лешояди, врани, орли), които попадат на отровни примамки за други животни.
Тези примамки са като мини, върху които не се знае кой ще стъпи и ще ги задейства, коментира още Николай Терзиев. И допълни, че до този момент няма хванат и санкциониран нарушител.
За изпълнението на благородната си мисия екипът на Барс и Ники има нужда от средства. Вижте тук как можете да ги подкрепите и за какво ще бъдат изразходвани те.
Чуйте разговора на Антония Каменичка с експерта водач.
Използването на отровни примамки е забранено по силата на редица европейски директиви и конвенции, както и по националното ни законодателство, поради факта, че нанася катастрофални щети върху популациите на много застрашени видове и екосистемите като..
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София...
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция..
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява..