По целия свят използването на отровни примамки в природата е огромен проблем за биоразнообразието, а за страна с богатство на животински видове като България - от които немалко застрашени, за съжаление, това е още по-недопустимо.
Кучето герой Барс е сред малкото в Европа и е единственото четириного у нас, което е тренирано да открива, разпознава отрови и отровни примамки в природата.
Породата му е немска овчарка, унгарец по рождение, потомствен помощник на човека в специфични мисии, тъй като целия му род са били полицейски кучета. Неговият брат пък търси противопехотни мини в Афганистан.
„Това е най-невероятното куче, което имам щастието да познавам“, разказа пред Радио София водачът му Николай Терзиев. „Използването на забранени субстанции и особено на отровни примамки в дивата природа е сериозен проблем за биоразнообразието ни.“
Работата на Барс допринася за откриването на такива отрови, както и на трупове на животни, поръсени с такива препарати. По този начин могат да се вземат мерки за почистване и обезопасяване на съответното място, обясни Николай Терзиев, който също е обучаван и от 4 години и половина е неразделно с кучето.
По думите му инцидентите са много повече от сигналите, които достигат до него и колегите му. Случаите са неприятно много и заради криворазбраната толерантност спрямо извършителите.
Сред най-пострадалите видове са птиците (лешояди, врани, орли), които попадат на отровни примамки за други животни.
Тези примамки са като мини, върху които не се знае кой ще стъпи и ще ги задейства, коментира още Николай Терзиев. И допълни, че до този момент няма хванат и санкциониран нарушител.
За изпълнението на благородната си мисия екипът на Барс и Ники има нужда от средства. Вижте тук как можете да ги подкрепите и за какво ще бъдат изразходвани те.
Чуйте разговора на Антония Каменичка с експерта водач.
Използването на отровни примамки е забранено по силата на редица европейски директиви и конвенции, както и по националното ни законодателство, поради факта, че нанася катастрофални щети върху популациите на много застрашени видове и екосистемите като..
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво...
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В..