Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градовете се управляват все по-трудно, ако не са "умни"

Изкуственият интелект е неразделна част от моделите за “умен град”, а София също има концепция за превръщането й в такъв. Всички големи градове вече стават все по-сложни и събират повече данни, поради което няма начин да бъдат управлявани добре, без тази информация да се обработва светкавично от различни алгоритми. Това заяви пред Радио София Елица Стоилова, съосновател на UMNI, компания, която се занимава с разработки на чатботове с разговорен изкуствен интелект. Няколко интересни проекта правят впечатление в тази област по света, посочи Стоилова.

Правителството на Сингапур и "Майкрософт“ работят върху създаването на чатботове за автоматизацията на различни обществени услуги. Очаква се дигиталните сътрудници да бъдат внедрени в сайтове на различни институции и да могат да обслужват клиенти на различни езици.

Много градове и общини в САЩ вече разполагат със свои чатботове, а Американската имиграционна служба USCIS използва своя чатбот "Ема" още от 2015 година, за да автоматизира голяма част милионите обаждания годишно по въпроси, свързани с гражданството и имиграцията.

Отделът за социални услуги в Ню Йорк обслужва над 3 милиона граждани и приема десетки хиляди заявки всеки месец. Той използва платформа за самообслужване, която дигитализира и автоматизира голяма част от рутинните задачи и услуги на отдела, с цел да се намали трафика в офисите на отдела и личното присъствие за подаване на заявки.


Питсбърг инвестира от 2012 г. в разработката автоматизиран софтуер за оптимизация и контрол на трафика. Градските отдели за контрол на движението могат за да наблюдават в различни точки на града и да използват изкуствен интелект, за да контролират и настройват системите за трафик в града, като по този начин се съкращава времето за пътуване, броя на спирания и времето за чакане.

Пожарно-спасителния отдел на Атланта дори и учени от три американски университета са разработили софтуер за прогнозни анализи, чрез който може да бъдат определяни на сгради, при които имат по-голяма вероятност от пожарни инциденти. Програмата Firebird е използва исторически данни за 5 поредни години за 58 променливи като площ на имота, честота на пожар, размер на сградата, структура на сградата за да прогнозира риска от пожар за 5000 сгради. Софтуерът е предвидил 73% от пожарите.

А на другия край на света - в Китай, се изграждат 500 „умни“ града. За един от тези градове, се разработва план да бъде управляван изцяло от изкуствен интелект, свързан с мрежа от сензори. Алгоритмите ще получават информация за всичко, което се случва в града от времето до навиците на гражданите какво и къде хапват. Предвижда се движение с автономни автомобили, роботи да разнасят храна, вратите да разпознават хората и да се отварят автоматично, а столовете в офисите да се пренареждат сами за всяка бизнес среща според нуждите. Проектът се казва “Облачна долина” и трябва да приключи след 3 години.

Чуйте интервюто на Лили Големинова с Елица Стоилова.

Елица Стоилова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00