Все повече страни не се справят добре в борбата с коронавируса. България също е в списъка с държавите, които трябва да действат по-активно. В Европа кривите на графиката са сходни и това е обяснимо, обясни пулмологът д-р Александър Симидчиев пред Радио София.
„Отдавна твърдя, че ако имаме адекватно поведение, борбата с коронавируса ще е ефективна и дори можем да го победим. Но задължително трябва да сме единни, а за съжаление не сме - нито за мерките, нито за ваксините.“
Данните от последните дни със сигурност отразяват и броя на хората с постинфекциозен имунитет, независимо колко траен е той. Сравнявайки други подобни вируси може да се очаква този имунитет да е между 1 и 2 години.
За съжаление обаче за България не можем да видим графика, която реално да отразява броя на преболедувалите (необходима представителна извадка).
Ваксините дават възможност защитените хора да станат повече, без да са преболедували с всички рискове на инфекцията, подчерта д-р Симидчиев.
Той обясни, че след десетки милиони ваксинирани, вече можем да се спокойни, че ваксините действат според очакванията на базата на клиничните проучвания – относно защита и евентуални странични ефекти.
Ако преболедувалите искат да подкрепят имунитета си, най-добре е да се ваксинират след всички други, препоръча още специалиста.
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов с д-р Александър Симидчиев.През последното денонощие у нас са регистрирани 620 нови случая на коронавирус при направени 7804 теста, сочат данните от Единния информационен портал. По области най-много нови случаи през последното денонощие има в София-град (110), следвана..
Тази зима 7 фирми са в готовност да почистват София от снега, стана ясно при проверка на столичния кмет Васил Терзиев и директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков. Те съобщиха, че урбанизираната територия на града, общинските пътища,..
Пътешествениците Албена и Павел Благеви са българско семейство учени, което над 30 години живее в Съединените щати. Там съпрузите правят своята професионална кариера. И двамата са с регистрирани научни патенти. Въпреки че са изключително..
Българският филиал на Световния фонд за дивата природа (WWF-България) започва кампания за подкрепа на опазване на живота на видове и биоразнообразието. От неправителствената организация с тревога констатират, че за по-малко от един човешки..
Професионални браншови организации в архитектурно-строителния сектор поискаха министърът на околната реда и водите инж. Петър Димитров да отмени свое указателно писмо от 18 септември т.г., с което се изисква за всички инвестиционни проекти да се прави..
В Копривщица днес се провежда Националната научна конференция "С перо и меч за свобода и независимост", посветена на 190 години от рождението на Любен Каравелов. Гостите на населеното място биват посрещани от „Хубава си, моя горо“ в изпълнение на..
Мина Каукова е очарователна, млада и талантлива актриса, която бе гост в предаването „Добър вечер, София“. Тя участва в нашумелия български филм „Гунди – легенда за любовта. "Моята героиня е приятелката на Лита – те са заедно във волейбола..
На 15 ноември 2024 г. ще се проведе второто издание на Националния ден на четенето - нова инициатива на Фондация “Четене”. След изключително успешното първо издание на инициативата (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития..