Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антония Ковачева: Филмотеката е убежището на всяко едно национално кино

Антония Ковачева
Снимка: Личен архив
Най-голямото предизвикателство пред българското филмово наследство е дигитализацията, но филмовите оригинали - историята на българското кино също трябва да бъде съхранена. Българската национална филмотека пази националния ни филмов архив, който е част и от европейския филмов архив.

“Филмотеката е убежището на всяко едно национално кино, пък ако щете и на световното кино”, казва Антония Ковачева - директор на Националната филмотека. “Във филмотеката се пази всичко, което е минало през организма на българското кино. Включително мемоари и писма на хора, които са минали през всички тези турбулентни - политически, социални и всякакви проблеми. Така че филмотеката е едно убежище, което пази всичко което се е случвало в българското кино”, казва тя.  

Антония Ковачева припомни, че хората, които са създавали българските филми са преминавали през много и различни перипетии. Още от началото на ХХ век, когато се е смятало за панаирджийско забавление, а пионерите на българското кино са се опитвали да убеждават големите актьори от театралната сцена да участват във филмите.

Историята на киното ни преминава и през двете световни войни, както и невероятната цензура на властта след 1944 г. След 1989 г. българското кино отново преживява обрат - постига свободата, но липсват пари за създаване на филми.     

“Като се замисля какъв стоицизъм, каква воля трябва да имат хората, които създават българското кино, не мога да изпитвам към тях друго освен възхищение”, допълва Антония Ковачева.

Най-старата лента в хранилището е от откриването на Великото народно събрание с цар Фердинанд във Велико Търново. Всичко, което не е унищожено по време на бомбардировките или не е било загубено е във филмотеката. Във филмотеката се съхраняват и 500 чужди заглавия, които също са част от националното филмово богатство.  

Чуйте повече в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - Змей Горянин и Соня Змеицата

Адресите на любовта - Змей Горянин и Соня Змеицата: Поредица исторически романи, издател заедно с Елин Пелин на сп. "Българска марка", преводи и... затвор след 9 септември. Забранено му е да публикува под псевдонима, под който е познат. Живее над две десетилетия в манастир. Какво е опасното? Обвинен заедно с Фани Попова-Мутафова във "великобългарски..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57