От 1 декември до Коледа, всеки ден предлага нова възможност да научим повече за социалната работа и да подкрепим деца и семейства в неравностойно положение.
Пред Радио София Ивета Бебова - комуникативен експерт и Станимир Георгиев - изпълнителен директор на фондацията споделиха, че целта е да провокират хората да бъдат активни граждани.
"Кампанията представлява един коледен календар, само че в него зад всяка дата не се крие лакомство, а едно предизвикателство, което да провокира хората да научат повече за социалната работа и най-вече за хората в нужда. Вчерашното ни предизвикателство беше да се изслуша епизод от нашия подкаст "Социалът говори", в който колегите са разисквали изключително важни теми", обясни Бебова.
25-дневното пътешествие запознава участниците не само с мисията и дейността на фондация "Конкордия" - България, но и с други значими каузи.
"Това е начинът да се случи промяната, ако всички са малко по-ангажирани, малко по-значещи, малко по-емпатични", каза Ивета Бебова.
През октомври от фондацията публикуваха Международен доклад, изготвен от тях, за детската бедност в Европа като наследствен социален проблем.
"Това беше едно от постиженията ни през годината. Когато си в проблематиката, ние работим в тази посока вече 15 години, забравяш да свериш къде се намираш. Наследствената бедност е голям проблем и съществува навсякъде. Основните причини са различни в различните национални контексти. Например в Молдова има 20 000 деца, които са изоставени. Те живеят без родителите си, които са в чужбина, за да изкарват прехраната. В България такъв феномен няма. Нашата част от този доклад се казва "Защото съм от малцинствен произход". Стана ясно, че основната причина за най-маргинализираните общности е тяхното изключване", посочи Станимир Георгиев.
Подробности за дейността на фондацията и успехите, с които изпращат годината, можете да чуете в звуковия файл.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..