Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените пътешественички - дръзки, смели и най-вече - свободни

Снимка: Издателство "Вакон"

В света на големите женски пробиви, пътеки, изкачвания, преплувания и обиколки около целия свят, надникват от издателство “Вакон” в рубриката Радио кафе на път.  Сред жените, които се отличават със своя свободолюбив дух, изпъкват три велики пътешественички - Баба Гейтуд, Джесика Уотсън и Гертруд Бел.

Баба Гейтуд е една от вдъхновяващите жени. Интересно е, че времето, в което е живяла и възможностите, които са имали жените по това време, въпреки това тя прави нещо, което е сравнявано  изключително геройство и пример за саможертва“, казва Елеонора Гаджева от издателство “Вакон”.

Ема Гейтуд, както се казва тя, е една обикновена жена от малкото провинциално градче Галия, в щата Охай, САЩ. Омъжва се една на 19 години и е майка на 11 деца и 23 внука, а след това и правнуци. 

Историята ѝ започва в един лекарски кабинет в родния и град, където научава за пътеката на Апалачите, разлиствайки страниците на списание, докато чака и тогава за първи път разбира за това място, но не веднага решава да тръгне, а през 1955 г., когато е на 67-годишна възраст.
Тогава започва тази голяма разходка, обува си кецовете, използва завесата от банята вместо дъждобран, ушива една дънкова торба, която пълни с чифт прилични дрехи (за всеки случай) и със сухари, взима 200 долара, и тръгва.  

До този момент бабата никога не е правила дълги преходи, с изключение на разходките около родния си дом, докато се е опитвала да се отърси от физическия и психическия тормоз в брака си. Разходката ѝ из Апалачите продължава близо пет месеца и е дълга 3500 километра.   

Неписано правило по Пътеката на Апалачите е да се помага на хората, които вървят по нея, така след първите 1000 км., когато семейството и разбира, че е там, баба Гейтуд вече е очаквана на всяко следващо място. Най-неочаквано всъщност възрастната жена прави популярна позабравената пътека и затова е наричана “спасителката на Пътеката на Апалачите”.  

Австралийката Джесика Уотсън е друга дама, която привлича с пътешественическия си дух и с младостта си, защото е само на 16 години, когато преди 10 години прави околосветско пътешествие с ярко розовата си яхта за 210 дни, напълно сама. Мотивите ѝ да обиколи света са да опознае себе си.

Важно е да се отбележи, че Джесика прави пътешествието си без чужда помощ (на яхтата си има добри навигационни уреди и карти). Знанията, които има за подобно пътуване, е получила от семейството си, с което преди това са живели на яхта и са обикаляли Австралия.


В далечната 1868 г., във Викторианска Англия, е родена Гертруд Бел - наричана още Кралицата на пустинята или женският еквивалент на Лорънс Арабски. В това време ролята на жената се изчерпва с това да бъде добра майка и домакиня, но Гертруд Бел излиза от тези рамки. Една от причините за това е фактът, че е родена в заможно семейство и е първата жена, завършила “Археология” в Оксфорд.

През 1892 г. тя заминава за Персия, където нейният чичо е посланик и там се влюбва в Близкия изток, от където и започват пътешествията ѝ в тези страни, а по-късно става и агент на британското разузнаване.  Гертруд Бел е една от най-влиятелните фигури в региона и е сред хората, благодарение на които границите на държавите в Близкия изток са такива, каквито ги познаваме днес. Освен това има и много големи заслуги за археологията по тези земи.

Чуйте интересните истории за жените пътешественички в разговора на Ива Дойчинова с Елеонора Гадежва.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13