Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените пътешественички - дръзки, смели и най-вече - свободни

Снимка: Издателство "Вакон"

В света на големите женски пробиви, пътеки, изкачвания, преплувания и обиколки около целия свят, надникват от издателство “Вакон” в рубриката Радио кафе на път.  Сред жените, които се отличават със своя свободолюбив дух, изпъкват три велики пътешественички - Баба Гейтуд, Джесика Уотсън и Гертруд Бел.

Баба Гейтуд е една от вдъхновяващите жени. Интересно е, че времето, в което е живяла и възможностите, които са имали жените по това време, въпреки това тя прави нещо, което е сравнявано  изключително геройство и пример за саможертва“, казва Елеонора Гаджева от издателство “Вакон”.

Ема Гейтуд, както се казва тя, е една обикновена жена от малкото провинциално градче Галия, в щата Охай, САЩ. Омъжва се една на 19 години и е майка на 11 деца и 23 внука, а след това и правнуци. 

Историята ѝ започва в един лекарски кабинет в родния и град, където научава за пътеката на Апалачите, разлиствайки страниците на списание, докато чака и тогава за първи път разбира за това място, но не веднага решава да тръгне, а през 1955 г., когато е на 67-годишна възраст.
Тогава започва тази голяма разходка, обува си кецовете, използва завесата от банята вместо дъждобран, ушива една дънкова торба, която пълни с чифт прилични дрехи (за всеки случай) и със сухари, взима 200 долара, и тръгва.  

До този момент бабата никога не е правила дълги преходи, с изключение на разходките около родния си дом, докато се е опитвала да се отърси от физическия и психическия тормоз в брака си. Разходката ѝ из Апалачите продължава близо пет месеца и е дълга 3500 километра.   

Неписано правило по Пътеката на Апалачите е да се помага на хората, които вървят по нея, така след първите 1000 км., когато семейството и разбира, че е там, баба Гейтуд вече е очаквана на всяко следващо място. Най-неочаквано всъщност възрастната жена прави популярна позабравената пътека и затова е наричана “спасителката на Пътеката на Апалачите”.  

Австралийката Джесика Уотсън е друга дама, която привлича с пътешественическия си дух и с младостта си, защото е само на 16 години, когато преди 10 години прави околосветско пътешествие с ярко розовата си яхта за 210 дни, напълно сама. Мотивите ѝ да обиколи света са да опознае себе си.

Важно е да се отбележи, че Джесика прави пътешествието си без чужда помощ (на яхтата си има добри навигационни уреди и карти). Знанията, които има за подобно пътуване, е получила от семейството си, с което преди това са живели на яхта и са обикаляли Австралия.


В далечната 1868 г., във Викторианска Англия, е родена Гертруд Бел - наричана още Кралицата на пустинята или женският еквивалент на Лорънс Арабски. В това време ролята на жената се изчерпва с това да бъде добра майка и домакиня, но Гертруд Бел излиза от тези рамки. Една от причините за това е фактът, че е родена в заможно семейство и е първата жена, завършила “Археология” в Оксфорд.

През 1892 г. тя заминава за Персия, където нейният чичо е посланик и там се влюбва в Близкия изток, от където и започват пътешествията ѝ в тези страни, а по-късно става и агент на британското разузнаване.  Гертруд Бел е една от най-влиятелните фигури в региона и е сред хората, благодарение на които границите на държавите в Близкия изток са такива, каквито ги познаваме днес. Освен това има и много големи заслуги за археологията по тези земи.

Чуйте интересните истории за жените пътешественички в разговора на Ива Дойчинова с Елеонора Гадежва.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15