“Спортна среща” по Радио София - предаване, в което се стремим да избягаме извън мейнстрийма, да говорим за всичко, което е интересно за нас и за слушателите ни. Водещ - Камен Алипиев
В това издание:
Константин Лавсов започна коментара си на тема футбол, за играта на „Ювентус“, „Реал Мадрид“ срещу „Атлетик“ Билбао, за мачовете на „Ливърпул“ в Англия. С леко приплъзване, разговорът продължи на тема „алпинизъм“. Кедъра отбеляза факта, че от 1987, благодарение на усилията на полските алпинисти и на тяхната легенда Кшищоф Виелицки , се правят опити да бъде покорен през зимата връх К2. Но да говорим за „покоряване“ на връх също не е правилно, върхът или те пуска, или не, а може и да те убие след това – отбеляза Камен Алипиев.
Както сочи статистиката на връх Еверест досега са се качили над 4 000 души, а на К2 до 2018г – 378 души, като средно една трета от тези, които са се качили на К2, загиват по пътя обратно. Затова е феноменален успех изкачването на десетте непалски шерпи. Планинските хамали, които винаги са подценявани, направиха чудо, макар че повечето от тях се качиха с помощта на кислород, те направиха нещо невероятно, всички те изчакаха да се съберат под върха и се качиха заедно, пеейки химна на Непал. Камен и Косьо коментираха, че по сведение на Атанас Скатов, в момента условията на върха са изключително тежки, при температури -30 градуса. За един от непалските герои Мингма Джи Шерпа, който е изкачил върха без кислород и още подробности за неговата житейска история, факти за условията около изкачването, за филма „Еверест“, който показва силата на духа, за смисъла на алпинизма, може да научите в този разговор.
Не подминаваме големите в ски спортовете, споменаваме представянето на Алберт Попов, който се завръща в първата 30-тица на Световната купа по ски, с представянето си на 15-то и 16-то място, както и още интересни детайли от пъстрия свят на спорта, в непринуден разговор между Камен Алипиев и Константин Лавсов.
Следва разговор с Любомир Тодоров, за подкаста му „Начален удар“, който тръгва също по БНР. „Идеята е да разказваме за интересни личности и актуални събития“ – споделя Тодоров. Той подчерта,че въпреки, че тениса има доста привърженици в България, такъв подкаст, който да ги среща с интересни личности, както и да ги запознава с историята на този спорт, на практика няма. Разговорът се завъртя и около личността на Сесил Каратанчева и допинг контрола, за играните тенис квалификации в Дубай и Цвети Пиронкова. За Григор Димитров и неговия нов треньор. Големи ли са шансовете да има Аustralian Open, какво можем да очакваме.
От Иво Иванов научаваме всичко по-интересно от света на американския спорт. Не подминаваме и случващото се покрай президента Тръмп. Иванов сподели за разделеното американско общество. „Доналд Тръмп се опита да спечели мача, след като резултатът вече беше известен“, каза той. След като на шега „избистриха“ политиката около Тръмп – Байдън, разговорът премина към плейофите в Националната футболна лига.
Накрая последва десертът - доктор Теодор Борисов – една много интересна личност в българската спортна журналистика. Свързан ли е спорта с политиката и пропагандата в България. Д-р Теодор Борисов подчерта, че това е била и темата на неговата докторска дисертация. „Нищо не започва от днес“ – каза той и подчерта, че не само той е писал и проучвал тази тема, която обхваща периода още от 60-те и 80-те години.Споделя още, какво го е привлякло да изследва точно тази тема. Интересни факти споделя и за неговия принос към югославския футбол. За Копа "Либертадорес“ на 30 януари. За мача „Манчестър Юнайтед“ – „Ливърпул“ и кога е бил първият „уреден“ мач в историята.
Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора , включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители. От..
На 26 ноември, в Национална галерия "Квадрат 500", ще бъде открита изложбата "Изток – Запад". Произведенията са на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера, които са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация. Идеята за изложбата е на Гергана Мудова. Пред Радио София тя сподели, че и..
"Beyond The Fantasy" е вълнуващ филм за ски и сноуборд, който отвежда аудиторията на пътешествие през едни от най-зашеметяващите планински пейзажи в света и по-конкретно Австрия, Норвегия, Британска Колумбия, Аляска и разбира се задния двор на TGR (Teton Gravity Research), Джаксън Хоул. Със зашеметяваща кинематография и спиращи дъха..
В предаването „Радиокафе“ се срещаме с Рада Вазова и Рая Господинова – създателки на чисто ново изобретение в интернет – "КултурКаст“ – подкаст за култура. Две съмишленички на 17 и 18 години, решават да обединят усилията си и знаковите фамилии, за да направят нещо значимо, ново и събуждащо любопитството на галопиращия в интернет слушател...
19-годишен младеж е пострадал при катастрофа между джип и кола на столичния площад "Орлов мост". Инцидентът е станал снощи между 22:30 и 23 часа, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ. Момчето е с контузия на главата и съмнение за комоцио. Спешен екип го е закарал във ВМА. Снимки: Велизар Чакалов, Facebook група..
В предаването "Радиокафе" отново поставяме акцент върху темата за колоезденето, като алтернативен начин на придвижване в града. Поводът е премиерната прожекция в България на филма „Двигателят в нас“ (The Engine Inside), която се организира от сдружение "За Земята" и Tumba Solutions. Събитието е част от работата на "За Земята" за чист..
Илюстрейшън стейшън е "изобретение" на артиста Албена Лимони . Тя решава да създаде тази инициатива, чрез която да събере общност от илюстратори , които на неформални срещи да обсъждат интересни за тях теми и да се вдъхновяват един друг. Третата подобна среща бе посветена на комикса. Специални гости бяха Антон Стайков, Анани Борисов и..