Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизикателството К2

Снимка: ЕПА/БГНЕС

“Спортна среща” по Радио София - предаване, в което се стремим да избягаме извън мейнстрийма, да говорим за всичко, което е интересно за нас и за слушателите ни. Водещ - Камен Алипиев


В това издание:


  • Разговор в студиото с Константин Лавсов, за всичко по-интересно от седмицата с акцент върхуа феноменалното изкачване на К2 от непалските алпинисти;
  • Любомир Тодоров разказва за своя нов подкаст „Начален удар“, посветен на тениса;
  • Разходка с Иво Иванов из Америка;
  • Д-р Теодор Борисов коментира част ли е спортът от българската външна политика.


Константин Лавсов започна коментара си на тема футбол, за играта на „Ювентус“, „Реал Мадрид“ срещу „Атлетик“ Билбао, за мачовете на „Ливърпул“ в Англия. С леко приплъзване, разговорът продължи на тема „алпинизъм“. Кедъра отбеляза факта, че от 1987, благодарение на усилията на полските алпинисти и на тяхната легенда Кшищоф Виелицки , се правят опити да бъде покорен през зимата връх К2. Но да говорим за „покоряване“ на връх също не е правилно, върхът или те пуска, или не, а може и да те убие след това – отбеляза Камен Алипиев.

Както сочи статистиката на връх Еверест досега са се качили над 4 000 души, а на К2  до 2018г – 378 души, като средно една трета от тези, които са се качили на К2, загиват по пътя обратно. Затова е феноменален успех изкачването на десетте непалски шерпи. Планинските хамали, които винаги са подценявани, направиха чудо, макар че повечето от тях се качиха с помощта на кислород, те направиха нещо невероятно, всички те изчакаха да се съберат под върха и се качиха заедно, пеейки химна на Непал. Камен и Косьо коментираха, че по сведение на Атанас  Скатов, в момента условията на върха са изключително тежки, при температури -30 градуса. За един от непалските герои Мингма Джи Шерпа, който е изкачил върха без кислород и още подробности за неговата житейска история, факти за условията около изкачването, за филма „Еверест“, който показва силата на духа, за смисъла на алпинизма, може да научите в този разговор.

Не подминаваме големите в ски спортовете, споменаваме представянето на Алберт Попов, който се завръща в първата 30-тица на Световната купа по ски, с представянето си на 15-то и 16-то място, както и още интересни детайли от пъстрия свят на спорта, в непринуден разговор между Камен Алипиев и Константин Лавсов.

Следва разговор с Любомир Тодоров, за подкаста му „Начален удар“, който тръгва също по БНР. „Идеята е да разказваме за интересни личности и актуални събития“ – споделя Тодоров. Той подчерта,че въпреки, че тениса има доста привърженици в България, такъв подкаст, който да ги среща с интересни личности, както и да ги запознава с историята на този спорт, на практика няма. Разговорът се завъртя и около личността на Сесил Каратанчева и допинг контрола, за играните тенис квалификации в Дубай и Цвети Пиронкова. За Григор Димитров и неговия нов треньор. Големи ли са шансовете да има Аustralian Open, какво можем да очакваме.

От Иво Иванов научаваме всичко по-интересно от света на американския спорт. Не подминаваме и случващото се покрай президента Тръмп. Иванов сподели за разделеното американско общество. „Доналд Тръмп се опита да спечели мача, след като резултатът вече беше известен“, каза той. След като на шега „избистриха“ политиката около Тръмп – Байдън, разговорът премина към плейофите в Националната футболна лига.

Накрая последва десертът - доктор Теодор Борисов – една много интересна личност в българската спортна журналистика. Свързан ли е спорта с политиката и пропагандата в България. Д-р Теодор Борисов подчерта, че това е била и темата на неговата докторска дисертация. „Нищо не започва от днес“ – каза той и подчерта, че не само той е писал и проучвал тази тема, която обхваща периода още от 60-те и 80-те години.Споделя още, какво го е привлякло да изследва точно тази тема. Интересни факти споделя и за неговия принос към югославския футбол. За Копа "Либертадорес“ на 30 януари. За мача „Манчестър Юнайтед“ – „Ливърпул“ и кога е бил първият „уреден“ мач в историята.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55