Проблемът със затварянето на заведенията и хотелите е сложен и продължава близо година. Прилича на боксов мач. Вече сме във втори рунд. В първия около 30% от колегите се разделиха с бизнеса си, независимо от плахите опити за подкрепа от страна на кабинета.
Това коментира пред Радио София Атанас Димитров, зам.-председател на Българската хотелска и ресторантьорска асоциация (БХРА).
От миналата седмица собственици и служители в заведения чакат с надежда кога ще могат отново да посрещат клиенти. Ограничителният режим беше разхлабен по отношение на ученици, на спортни зали, но не и за ресторантите.
Затова от бранша насрочиха протест за 27 януари (сряда). Такава проява (манифестация) в същия ден ще има и от страна на хора от клубната сцена.
Димитров припомни, че през лятото част от членовете на БХРА са се посъвзели, но втората вълна на коронавирусната пандемия е нанесло нов удар. Необходима е по-голяма експедитивност при прилагане на подкрепящите мерки и разплащане на помощите, подчерта той:
„За нас е най-важно здравето на служителите и клиентите. Но сме инвестирали много в персонала. Без хората туризмът е само сгради без дух. Ако ние сме жертвен агнец, компенсациите трябва да са такива, че да можем отново да участваме със своя дан в икономиката.“
Има много разходи, трупат се данъци, дори и без дейност. Мерките може да са и по-добри, но и приетите да останат, те трябва да се изпълняват бързо, подчерта Атанас Димитров:
„При хотелите положението е тежко. Някои от тях са затворени без акт. Искаме предвидимост. Да знаем кога и при какви условия ще отворим отново – възможно най-скоро. Има време за диалог. Нека го проведем.“
Чуйте разговора на Данаил Конов с Атанас Димитров.
На 15 март ще очакваме отново да видим името на Мария Бакалова сред номинираните – този път за „Оскар“, анонсира кинокритикът Деян Статулов . Преди това обаче, на 11 март започва 25-ият София Филм Фест . Светила на световното кино, носители на Наградата на София, ще представят лично своите филми. Програмата включва филми на Тери..
БНР подготвя Green Deal Podcast. Това е проект, който се изпълнява от “Евранет+”, в партньорство с Германското радио и Полското национално радио. Ще бъдат изготвени 24 подкаста - достатъчно дълги и шарени, които ще говорят за т.нар. “зелена сделка”, но не по бюрократичния език на Брюксел, а през гледната точка на младите хора и това, което те искат да..
Цветанка (Теа) Шопова работи като психотерапевт и психоаналитик в 18-ти район в Париж. Тя издава на български език една изключително полезна книга - “Седем ключа, за да събудим жизнената си сила” . Заминава за Франция, едва когато е на 19 години, но успява да се справи в чуждата държава и да стане психотерапевт. В книгата си тя разказва за седем..
Роденият в Париж композитор, пианист и писател Фредерик Шаслен идва в България и на 7 март излиза с диригентската си палка на сцената на Зала „България“. В концертната програма са предвидени: Симфония №38 “Пражка“ от Волфганг Амадеус Моцарт; Четири последни песни за сопран и оркестър от Рихард Щраус със солистка Мария..
Здравната система беше на изпит и на него не я „скъсаха“ . Здравеопазването в България по време на пандемията не се е променило, промени се очакването към системата, която по принцип се развива с бавно темпо. Така определи настоящата ситуация Деян Денев - директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в..
Двама от трима българи са с наднормено тегло или затлъстяване , а по този показател страната ни е на челни места както в статистиките на Европа, така и по света. Тревожните данни са от Световната здравна организация (СЗО) по повод Световния ден за борба със затлъстяването, който отбелязахме вчера. Хората със затлъстяване са в риск да се..
На 6 и 7и март над 60 от най-талантливите български творци на приложно изкуство ще се съберат на едно място за първото издание на „ Миш маш фест “ за тази година, съобщиха пред Радио София организаторите. „На любимата ни локация в парка "Заимов" ще съберем най-добрите творци в областта на приложното изкуство“, каза пред Радио София Левена..