Организаторите на конкурса „Евровизия“ от Европейския съюз за радио и телевизия потвърдиха, че най-голямата музикална надпревара в света ще се проведе на 18, 20 и 22 май 2021 година.
Като основна цел организаторите са си поставили по-голяма част от артистите на „Евровизия-2021“ да имат възможност да изпълнят песните си на сцената в Ротердам. В това е категоричен и изпълнителният продуцент на шоуто Ситсе Бакер, който съобщава, че правителството на Нидерландия и градът домакин Ротердам ще гарантират правото на всички артисти да влязат в държавата през май месец.
„Нашият приоритет е сигурността и здравето на всички присъстващи – артистите, делегатите от всички участващи страни, журналистите и домакините на шоуто“ , заяви изпълнителният супервайзър на „Евровизия“ Мартин Остердал.
Пред участващите държави е поставена задачата за заснемане на „Live-On-Tape“ изпълнения, чрез които ще се гарантира участието на всички артист в конкурса. Заснемането на този тип представяне на песента на живо ще се доближи максимално до реалната обстановка на конкурса, а артистите ще имат ограничено време, в което да изпълнят песента си. Записът ще бъде предоставен на организаторите на надпреварата без никакви корекции, а честността ще бъде гарантирана чрез наблюдение от тяхна страна при заснемането им.
Отпадналият „Вариант А“ предвиждаше провеждане на „Евровизия“ по добре познатия ни до този момент начин - с многохилядна публика в залата и три големи конкурсни вечери. Това обаче през 2021 година ще е невъзможно.
Предвидените три сценария са следните:
Вариант B: Пътни рестрикции и социална дистанция
Този вариант включва стриктни правила и ограничения за провеждането на конкурса. Капацитетът на залата и гостите в Ротердам ще бъде значително намален. На сцената на конкурса ще се представят участниците от повечето държави, които имат възможност да пътуват до страната домакин. Останалите участници, които не могат да пътуват, ще запишат изпълненията си на живо от студия в собствените си страни.
Вариант C: Пътни рестрикции и без участници в Ротердам
Този сценарий включва всички ограничения от вариант B - социална дистанция и намален капацитет на публиката в залата. В случай, че организаторите от Европейския съюз за радио и телевизия решат, че това е единствената опция за провеждане на конкурса през месец май - всички артисти ще бъдат представени със своите изпълнение на живо от студия в собствените си държави (live-on-tape). Подобно провеждане на конкурса бе направено за последното издание на Детската Евровизия 2020, което се излъчи на живо от Полша.
Вариант D: Пълни рестрикции и lockdown
В последния вариант за провеждане на конкурса е предвидено той да бъде организиран в условия на пълни пътни рестрикции и “lockdown” в Нидерландия. Всички артисти ще изпълнят песните си на живо от собствената си държава, а Ротердам ще служи като събирателна точка, където виртуално ще бъдат както артистите от участващите държави, така и водещите на надпреварата.
С концерт, посветен на проф. Павел Герджиков, започнаха Ноемврийските музикални дни в Перник. Концертът бе под наслов „На учителя с любов“ и в него участваха преподаватели и студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. В памет на именития оперен певец, режисьор и педагог в изложбената зала „Любен Гайдаров” на Художествена..
Тази вечер ще бъде премиерата на балета "Ромео и Жулиета" в Софийската опера и балет. Публиката ще види един класически спектакъл с модерни елементи, вдъхновен от пиесата на Шеспир и музиката на Сергей Прокофиев. Спектаклите на „Ромео и Жулиета“ са само четири и ще бъдат днес и на 8, 9 и 10 ноември. В главните роли ще танцуват Марта Петкова, Фредерико..
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
На 91-годишна възраст почина джаз иконата Куинси Джоунс. „Тази нощ с пълни, но разбити сърца, трябва да споделим новината за кончината на нашия баща и брат Куинси Джоунс. И въпреки че това е невероятна загуба за нашето семейство, ние празнуваме великия живот, който той изживя, и знаем, че никога няма да има друг като него“, се казва в изявление на..
Часове преди световноизвестният цигулар Васко Василев да излезе на сцената за разпродадения преди повече от месец концерт, ученици от столични гимназии ще имат шанса на 5 ноември да посетят безплатната прожекция в НДК на документалният филм „Vasko & The Violin“. Идеята е на авторите и продуценти на филма – телевизионните журналистки Лора..
Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...