Часове преди световноизвестният цигулар Васко Василев да излезе на сцената за разпродадения преди повече от месец концерт, ученици от столични гимназии ще имат шанса на 5 ноември да посетят безплатната прожекция в НДК на документалният филм „Vasko & The Violin“.
Идеята е на авторите и продуценти на филма – телевизионните журналистки Лора Крумова и Мария Йотова.
В лентата камерата на Добромир Иванов проследява и улавя българския музикант в продължение на година в цялата му динамика между Лондон, София, Токио, Милано, Видин, Валенсия. За първи път ще бъдат излъчени кадри от детството на имения цигулар в „Люлин“, обучението му в Москва под ръководството на проф. Майа Глезарова и началото на бягствата от дома, но с цигулка в ръка.
"Будителите за мен са тези хора, които събуждат сетивата ми, отварят врати, които са били затворени. Васко Василев е именно такъв", дефинира пред БНР-Радио София Лора Крумова.
"Будителите имат вътрешна необходимост за промяна, за подобряване на средата и света около тях. Те пръскат светлина. Правят нещата, защото смятат, че така трябва – отбеляза Мария Йотова. – Искахме и ученици, млади хора да се срещнат с Васко Василев, с неговата история и музика. Всъщност тази история не е само негова. Надяваме се това да е само началото, с Лора смятаме да продължим да се занимаваме с документалистика."
Васко е момче от един краен квартал, който достига покрива на света. Пътят му не е само нагоре. Учили са го със строгост да обича и да не се страхува от изискванията. Калèн в социалистическия блок, но попадайки на Запад, той комбинира най-хубавото от двата свята, разказа Крумова.
Студентът по журналистика Павел Стоев, който също присъства в студиото, провокира дамите с въпроса как би възприел съвремието ни някой будител от миналото.
Според Лора Крумова будителите са сред нас. Има ги и днес.
Номинирайте ги за кампанията „Будител на годината“ на БНР, апелира водещият на „Радиокафе“ Даниел Ненчев.
Чуйте разговора на тримата журналисти.
С концерт, посветен на проф. Павел Герджиков, започнаха Ноемврийските музикални дни в Перник. Концертът бе под наслов „На учителя с любов“ и в него участваха преподаватели и студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. В памет на именития оперен певец, режисьор и педагог в изложбената зала „Любен Гайдаров” на Художествена..
Тази вечер ще бъде премиерата на балета "Ромео и Жулиета" в Софийската опера и балет. Публиката ще види един класически спектакъл с модерни елементи, вдъхновен от пиесата на Шеспир и музиката на Сергей Прокофиев. Спектаклите на „Ромео и Жулиета“ са само четири и ще бъдат днес и на 8, 9 и 10 ноември. В главните роли ще танцуват Марта Петкова, Фредерико..
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
На 91-годишна възраст почина джаз иконата Куинси Джоунс. „Тази нощ с пълни, но разбити сърца, трябва да споделим новината за кончината на нашия баща и брат Куинси Джоунс. И въпреки че това е невероятна загуба за нашето семейство, ние празнуваме великия живот, който той изживя, и знаем, че никога няма да има друг като него“, се казва в изявление на..
Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на българската държава, а церемония беше в Националната галерия. Проф. Минчо Минчев дълги години..