Отварянето на ресторантите „под режим“ не е добър подход. Решението на здравните институции и властта като цяло е съпроводено със спиране на плащанията към бранша. Но отварянето на заведенията не е 100%, а с условия – за отстояния между посетителите, за работно време и т.н. Ако отварянето е на 50%, трябва и плащанията да ги намалят наполовина, не да ги спрат съвсем.
Това заяви в ефира на Радио София Златко Златанов - председател на Сдружението на ресторантьорите и хотелиерите във Велинград и зам.- председател на БХРА (Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация). Вчера членовете на БХРА са дискутирали най-болните проблеми онлайн с участието на Министрите на туризма и на социалната политика.
Личното мнение на г-н Златанов е, че решението „е абсолютно некоректно“.
Той обясни, че разлика между различните ресторанти няма, включително и като условия за заразяване. Заведенията в хотелите са били отворени, защото е задължително там да има ресторант.
Разпространението на коронавируса е дифузно. Мерките само забавиха скоростта, за да не се претовари здравната система. Хотелите бяха отворени, защото държавата няма пари да плаща помощи на огромното количество кадри в този сектор, подчерта Златанов.
По думите му подпомагането у нас не е било като на запад. Все пак мярката 60/40 и 80/20 е работеща. Заведенията в сивия сектор бяха наказани, нищо не получиха.
Дори и работодатели на светло изнемогват, ако имат големи кредити, многочислен персонал или специалисти, на които не успяват да плащат.
В СПА дестинациите са доволни засега, все пак е пандемия. В заведенията на морето не се радват, че ги отварят, защото те няма да имат клиенти до първия чартър. Те ще са в бедствено положение, защото нито държавата ще ги подпомага, нито ще им дойдат туристи, допълни Златко Златанов.
С него разговаря Лъчезар Христов.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..