Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуствен интелект и етика в проекта EthicAI на Гьоте-институтите от Югоизточна Европа

| обновено на 30.03.21 в 17:02
Снимка: Гьоте-институт

Гьоте-институтите в София, Букурещ, Анкара, Атина, Загреб и Сараево започват интердисциплинарна платформа за обмен по темата „Изкуствен интелект и етика“. Поканата за експерти от България е отворена до 31 март.

От Гугъл и Нетфликс до Фейсбук и Тик-Ток, от търсенето в интернет до онлайн преводачите, социалните мрежи и онлайн маркетинга – изкуственият интелект и алгоритмите са неизменна част от ежедневието ни. Наред с новите възможности за иновация във всички сфери на живота изкуственият интелект поставя и редица етически въпроси.

Именно пресечните точки между изкуствен интелект и етика са в основата на проекта EthicAI на Гьоте-институтите от Югоизточна Европа през 2021 г. В следващите шест месеца те ще предложат разнообразна онлайн програма с уъркшопи, лекции и дискусии, които ще засегнат теми от четирите области:

  • лингвистика: усвояване и обработване на езика, преводи, езикът като комуникация между човек и ИИ

  • проблемни точки: когнитивни процеси, грешки, дискриминация, защита на данни, ИИ като инструмент за справяне с конфликти и етически проблеми или стъпка към утвърждаването им;

  • креативност: творчество, базирано на алгоритми, авторско право и цензура;

  • медия: използването на личните данни в политическата поляризация; пропаганда и реклама; бъдещето на deepfake.

В рамките на проекта ще се проведе EthicAI=Labs – лабораторен формат, в който ще бъдат сформирани интердисциплинарни екипи от учени (компютърни науки, физика и др.), изследователи (философия, социология, антропология, културология, лингвистика), артисти и куратори.

Във всеки екип ще се дискутират конкретни проблеми и ще се търсят решения. Участниците ще участват в уъркшопи с утвърдени специалисти от региона на Югоизточна Европа и от Германия, ще има още менторски сесии, възможност за продуциране на малки проекти и др. Всеки участник ще получи стипендия в размер на 700 евро.

Трима български участници ще бъдат избрани да се включат в програмата и в мрежа от 18 специалисти и десетки партньори и лектори от България, Румъния, Гърция, Турция, Босна и Херцеговина и Хърватска.

Още за проекта EthicAI на Гьоте-институтите от Югоизточна Европа чуйте в интервюто на Катя Василева с куратора от българска страна Галина Димитрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45

Защо в ПГ „Велизар Пеев“ в Своге обучават ученици и от Столичната община?

Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге е най-голямата в Софийска област. Това е иновативно училище с най-съвременното оборудване за различните професионални направления, в които обучава ученици дори от столицата. "Привличаме млади хора с материалната база, която имаме в момента, и - разбира се – с базата, която доразвиваме, с Центъра за..

публикувано на 04.10.24 в 17:45

В София може да се направи най-смислената инвестиция в имот

Макар в България да са нужни 199 месечни заплати за закупуване на дом с размер от 100 кв. м., ние сме с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европейския съюз. Този парадокс специалистите от сферата на имотите обясняват с народопсихологията ни – българите не обичат да живеят под наем и предпочитат да има..

публикувано на 04.10.24 в 16:49
Елина Дашина

Елина Дашина записа много различен вариант на песента си "Идваш в съня ми"

В предаването “Добър вечер, София“ певицата Елина Дашина представи новата си песен "Don`t Let It Go" . “Музиката създадохме заедно с Павлин Бъчваров – един от емблематичните пианисти на група PIF,  който е мой състудент. С него направихме един различен от първоначалния аранжимент, който беше предимно в джаз стилистика. Влязохме в студио..

публикувано на 04.10.24 в 16:35