Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дискусия: За и Против

ГМО трябва да бъдат под контрол, за да не вредят

| обновено на 08.04.21 в 16:38
Снимка: Сдружение „За Земята“

Теоретично съществува риск за биоразнообразието, ако с генномодифицирани организми (ГМО) се борави безконтролно, но при спазване на определени правила, няма опасност да се случат неблагоприятни за околната среда събития. В България имаме рестриктивна политика по отношение на ГМО и все още имаме възможност за развитие на биологично земеделие.

Това обясни пред Радио София проф. Цвета Георгиева, ръководител на Изпитвателен център „Здраве” към Националния център по обществено здраве и анализи. Тя обаче подчерта, че ГМО имат икономически, социален и политически аспект.

Миналата година беше връчена Нобелова награда за технология с която се извършва генно редактиране (CRISPR/Cas). В момента работата в тази област е концентрирана върху създаването на култури, обогатени с някои микронутриенти. Биотехнологиите имат приложение и в медицината – за ваксини и други препарати, например срещу редки болести и рак.

„Практиката показва, че не всяка нова технология е прецизна, но защитниците на ГМО използват в случая за реклама“, опонира Ивайло Попов от екологично сдружение „За Земята“. - „Нямаме отрицателно становище за използването на CRISPR-Cas9. Знаем, че при медицината се правят задълбочени проучвания, трябва да се гледа съотношението риск-полза. В областта на селското стопанство и производството на храни обаче проучванията не са толкова прецизни. Там няма толкова остра нужда от рисково използване на ГМО.“

Попов допълни, че индустрията е предприела постъпки към европейските институции с цел дерегулация на използването на ГМО или напълно премахване на контрола. Всичко това крие опасности. Хората – и фермерите, и потребителите трябва да знаят повече, за да преценят дали да използват такива семена и продукти, подчерта екологът. Според него трябват повече усилия и инвестиции, за да се разработи сигурен метод, с който да се установява дали дадена вносна култура е с ГМО или не.

Рисковете са за околната среда, но и за човека - изпитанията за безопасност в лабораторни условия невинаги за надеждни, когато продуктите излязат в реални условия, допълни Попов. По думите му в България официално не се отглеждат култури с ГМО.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аудио-визуалната инсталация "Вечерята" разглежда семейните взаимоотношения и конфликти

От 23 до 26 ноември 2024 г. между 16.00 и 22.00 ч., в Културно пространство "Бобина", ще бъде представена експерименталната аудио-визуална инсталация на режисьорката Златина Тенева "Вечерята". Спектакълът проследява завихрянето на семеен конфликт, в който детето неволно се оказва не само наблюдател, а и участник. Инсталацията преплита кино и..

публикувано на 21.11.24 в 12:06
Живописецът Панчо Малезанов

Изложбата "Контрасти" среща графика и живопис на Панчо Малезанов и Васил Петров

"Контрасти" - изложба, в която си дават топла приятелска среща живопистта и музиката. На 22 ноември известният български художник Панчо Малезанов ще открие съвместна изложба с много обичания български музикант и джазмен Васил Петров. Художникът има зад себе си 30 самостоятелни изложби за малко над 30 години, близо 30 участия в общи художествени..

публикувано на 21.11.24 в 11:18

Отбелязваме празника на "Младото Божоле" в София

Пред днешния ден Френско-българската търговска и индустриална камара организира посрещане на новото божоле в София, съобщават от камарата. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на месец ноември се посреща първото младо вино "Божоле" . Вече близо 20 години тази традиция се спазва и в България. Основна заслуга за провеждането на..

публикувано на 21.11.24 в 10:44

Пет задължителни насоки за проектиране и ремонт на улици в София, предлагат общинските съветници от ПП-ДБ-СС

Пет задължителни насоки за проектиране и ремонт на улици и градска среда, които да гарантират безопасност, функционалност и естетика, предлагат общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната-Демократична България и Спаси София". Мерките са обособени в групи: -   Пътната безопасност или ясно обозначени пешеходни пътеки,..

публикувано на 21.11.24 в 10:17
Снимката е илюстративна

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия, съобщават от пресцентъра на аеропорта.  Извършват се процедури срещу обледеняване на самолетите. Летище София призовава пътниците да идват поне два часа по-рано на терминалите преди пътуване.

публикувано на 21.11.24 в 09:35

Условията в планините не са подходящи за туризъм

Условията в планините не са подходящи за туризъм, съобщават от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Времето е ветровито и облачно. На повечето места има минимална снежна покривка - между 1 и 6 см. Лифтовите съоръжения в курортите не работят заради силния вятър.  Няма регистрирани инциденти с туристи през последното..

публикувано на 21.11.24 в 09:26

Прагматичното пазаруване – водеща тенденция сред онлайн потребителите

В началото на месец октомври, Агенция за онлайн маркетингови проучвания извърши национално-представително изследване, което цели да определи навиците и мотивацията на онлайн потребителите. Данните показват, че има три основни категории купувачи – прагматични, спонтанни и неутрални потребители, каза пред Радио София маркетологът Даньо..

публикувано на 21.11.24 в 09:24