Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Странният случай на бебето Сара

Снимка: Архив, БНР

Днес ви разказваме една лична история. Историята на бебето Сара, която има две майки, живеещи в брак. Разликата в законодателствата в Испания, където те са го сключили, в България, където е незаконен, и във Великобритания, където семейството живее, засега лишава малката Сара да има документ за самоличност. 

Важно е казусът “Сара” да бъде изяснен, защото стотици семейства - не само в България, имат подобен проблем. Детето на еднополови партньори има проблем с документите за самоличност и пътуванията.
Има ли Европейският съюз механизми, чрез които да разреши този казус, информира юристът Венета Лимберова:

“В Испания, където е родена Сара, има регулация на еднополовите бракове, както и на това, как хора от един и същи пол стават родители. Те са спазили всички тези регулации, издаден им е акт за раждане, в който и двете са вписани като родители, като майки. 

Родителите не са испански гражданки, затова и Сара не придобива испанско гражданство, не може да й бъде издаден паспорт от Испания – посочва Лимберова.

Тя поясни още, че в момента условията по света са такива, че децата получават гражданството на родителите си. Но майката гибралтарка няма как да предаде гражданство на детето, поради специфичните изисквания на Великобритания, свързани с Гибралтар.

Според българското законодателство ако български гражданин има дете, то се счита за български гражданин. Въз основа на този законодателен факт, то Сара има право по закон да придобие българско гражданство. Де юре - има право, де факто обаче, как може да се случи?
За да бъде упражнено това право, трябва да бъде изваден акт за раждане на детето. Тази процедура на българската майка й се отказва. Аргументите са, че искат да разберат кой е биологичният родител на детето – информация, която двойката не разкрива.

Според Лимберова изискването на информация за биологичния произход на детето може да бъде считано за дискриминационно, тъй като, ако в друг случай единият родител е от мъжки пол, подобна информация никога не се изисква, защото липсва подобна законова разпоредба. 

Тя посочи още, че за съжаление, този казус не е единичен. Но отказът на администрацията да бъде разрешен, лишава малкото момиче от основно човешко право, правото на придвижване, защото поради липса на документи то не може да пътува.

Какво би могло да бъде разрешението на този конфликт, както и за етичната му страна, чуйте от разговора на Ива Дойчинова с юриста Венета Лимберова от организация “Действие”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00