Докъде могат да стигнат границите на човешката любов към властта и надмощието? Може ли един обикновен експеримент да се превърне в зловеща машина за унижение и демонстрация на надмощие? Лесно ли е да загърбим човешкото в себе си, подчинявайки се на правилата и авторитетите?
Премиерният спектакъл „Експериментът“ на Младежкия театър „Николай Бинев“ се впуска в преследване на отговорите на тези въпроси, чиито отговори се крият в тъмните и скрити кътчета на човешкия ум.
Режисьор е Максима Боева, която традиционно работи в полето на документалния театър. Сценографията и костюмите са дело на Борис Далчев, а музиката —на Милен Апостолов.
В самия експеримент, извършен през 1971 г. от американския социален психолог д-р Филип Зимбардо, 24-има студенти доброволци поемат ролите на „надзиратели“ и „затворници“. Опитът е послужил за основа и на филми, но – както виждаме, и на театрални трактовки.
В новия спектакъл участват някои от най-талантливите млади актьори от трупата Александър Хаджиангелов, Ахмед Юмер, Георги Гоцин, Кирил Недков, Красимир Недев, Николай Владимиров, Николай Луканов, Юлиян Петров.
Можете да гледате премиерата на спектакъла 28 май от 19:00 ч. на Камерна сцена в Младежкия театър. Следващата дата е 6 юни.
Чуйте какво споделиха пред Катя Василева режисьорът Максима Боева и един от актьорите - Юлиян Петров.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..