Във всяко поколение има хора с идеали и кауза, които се опитват да се борят срещу конкретни правила. А има и такива, които са готови на бунт заради самия бунт, като средство за себеутвърждаване. Важно е да се постигне трудното съчетание от рушенето на стереотипите, но и спазването на значимите за обществото правила.
Това коментира пред Радио София Ирина Кирякова, психолог и психотерапевт, в сезона на абитуриентските балове.
Съществуват бунтове, които имат смисъл, носят новото – и историята дава примери. В същото време са ставали бунтове от хора без посока, цели и дори възпитание.
Въпросът е защо клипове с непристойно поведение толкова бързо и широко се разпространяват в интернет. Всяко дете в един момент забелязва, че като направи беля, му обръщат внимание. Все пак, важно е какво показваш, това също възпитава, допълни Кирякова.
Според специалиста огромното количество информация може да доведе до повишаване на налягането, дори до взрив. По-малките деца днес все още се затрудняват да се самоопределят, нямат идентичност, търсят идеи, посоки, мечти. В обществото се налагат мнения за лесен успех без усилия, но всичко е въпрос на ежедневни стъпки и труд.
Регулацията не ни пречи, тя ни пази. Но се нуждаем от авторитети.
Може да се каже, че и душевната храна се нуждае и преминава през процес на храносмилане – важно е какво попада и как го приемаме и осмисляме, допълни Ирина Кирякова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
Регионален исторически музей- София представя най-новата си дигитална рубрика „ Сградите разказват “. Инициативата е част от проекта „ КЛаДА-БГ “ и включва видео материали , представящи историите на известни и емблематични сгради в центъра на столицата и на хората, които са ги обитавали. В част от видеата може да чуете и видите наследниците на..
Коментатори във "Форум" тази седмица са бившият заместник-министър на икономиката и външните работи Милен Керемедчиев и адв. Петромир Кънчев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Дневният ред в парламента – борбата за регулаторите, сваляне на депутатски имунитети,..
Възможно ли е гласът да бъде оръжие срещу емоционалните блокади? На този въпрос отговарят психологът Михаела Ангелова и психовокалният инструктор Велин Марков. Двамата са семейство, което освен любовта, намира и връзката между психологията и музиката. "Преди три години създадохме нашето първо бебче – "Глас и гняв“, с което помагаме на хората..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Когато през февруари 2022 година започна пълномащабната руска агресия срещу Украйна, аз се опитах да съставя речник на войната , разказва Остап Сливински. Събира кратки истории от по няколко реда или страничка и ги структурира по азбучен ред – като истински речник. Книгата му вече може да се прочете и на български, а за съжаление..
Има такива музиканти и артисти, които са смели в идеите си и дърпат преди всичко себе си и своите виждания напред, както и цялата музикална сцена. Към тези хора причисляваме музикантът Коста Коларов от набиращата скорост банда "Цар Плъх". След като издадоха първите си сингли през миналата година, момчетата ще ги представят заедно с..
Billy’s Violence & Billy’s Joy е изключително визуално и емоционално преживяване, което изследва динамиката между радостта, въображението и личната идентичност. Тези представления събират в себе си трагедиите и комедиите на великият Шекспир и ги реконтекстуализират и преориентират, като поставят под въпрос моралните компаси, които използваме..