Дали за всеки от нас съществува равнопоставеност в тази потребност, да четем?
Колкото и странно да е, да, има такива хора, които не биха могли просто да протегнат ръка към книгата и разлиствайки страниците й да започнат да четат. Този акт е доста труден, дори и невъзможен за слабо виждащият и за незрящия човек.
Разбира се, намерило се е решение на този казус още през деветнадесети век, когато един преподавател в интернат за незрящи във Франция, на име Луи Брайл, изобретил брайловата азбука през далечната 1824 година. Тя представлява тактилна система за четене и писане, предназначена за незрящи и слабо виждащи граждани, използвана и до днес по целия свят.
С развитието на технологиите в наши дни вече е възможно да се произвеждат аудио книги.
Първите аудио книги се появяват в САЩ през 40-те години, а в България, първото студио за запис на „говорещи“ книги възниква праз 1962 година. От тогава до ден днешен Съюзът на слепите в България осъществява записи на художествена и не само, литература – каза Васил Долапчиев, председател на организацията.
Той посочи и начините по които достигат до незрящите хора цените аудио книги:
Чрез централната и регионалните фонотеки на Съюза на слепите, чрез центровете за рехабилитация и социална интеграция на хора със зрителни увреждания, както и онлайн, през сайта на Съюза, достъпът става чрез регистрация. Възможност има и за абонамент за получаване на определен брой компактдискове годишно.
Дали днес е създаден механизъм, който да помага на слепите хора във възприятията им към света? Новината е повече от добра.
С помощта на специално разработен софтуер е възможно информацията да се трансформира от текст към говор на всеки тип електронен дисплей. Това е така нареченият българо-говорещ синтезатор, каза още Долапчиев.
Освен достъпът до информация, достъпна ли е средата за придвижване за незрящите хора, какви са предизвикателствата и проблемите пред тях, чуйте още в звуковия файл.
Президентските избори в Румъния предизвикаха множество протести. Обществото е в процес на разделение. След като миналата неделя (на 24 ноември) крайнодесният кандидат за президент Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите, Конституционният съд взе решение за повторно преброяване на подадените гласове на избирателите. Всичко това се..
Лора Радкова и Сабина Иванова са авторките на проект "Код синьо". Това са историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие. Идеята за „Код синьо“ се заражда преди две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Те са подходили по начин, който ще привлече вниманието на..
Професията на журналистите - такава, каквато я познаваме и медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви, коментира пред Радио София Александър Андреев – автор в Дойче Веле от 1990 г. Той е журналист, преводач и писател. Автор и съавтор е на 5 книги на български и на публикации в сборници и медии в България, Германия,..
Собственикът на една от най-големите български IT компании - SiteGround, Тенко Николов е купил емблематичната столична Къща с ягодите. Новината съобщи самият Николов в социалните мрежи: "Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава". Новият собственик обещава да възстанови..
По време на големите намаления за Черен петък винаги трябва да проверяваме търговеца, от който пазаруваме, посъветва Светослава Шапарова - ръководител отдел Управление на качеството в "Български пощи". Пред Радио София тя каза, че това е най-лесно да се направи като проверим името на електронния магазин в интернет. "Обикновено пострадалите са..
Днес над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина скоростта му ще достига 10-15 m/s. С него ще нахлува студен въздух и температурите ще се понижат и до вечерта в..