Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джуру в джаза

Джуру“ е новата творба на малийския майстор на кората Балаке Сисоко, известен ни от различните си музикални авантюри, най-вече с челиста Венсан Сегал („Бумчело“). Сега той е само един от гостите на Балаке, които идват от най-различни хоризонти.

Африканските музиканти са добре познати и на европейците – от Салиф Кейта до една от малкото дами-користки, която също е и вокал тук – Сона Джобарте. От света на рап-поезията идва Оксмо Пучино, известен ни и от албумите на Ерик Трюфа. Итало-английския певец и композитор (а, и художник), Пиер Фачини също е част от кастинга. Обикалящата с еднакъв успех френски рок и джаз сцени банда “Feu! Chaterton“ завършва албума с приказна балада за обличането на Луната.

Мелодичността на кората отива в различни поетични посоки. Включително стига до неузнаваем на първо слушане прочит на „Фантастичната симфония“ на Берлиоз – в компанията на Венсан Сегал, естествено.

Значението на заглавието далеч не е поетично – на бимбара то е или примка на шията, или голям дълг, което е почти едно и също. Но музиката не затяга примки, както и не изплаща дългове, освен естетически.

Балаке е колкото балсам за прочистване на задръстени уши, така и авангард на един инструмент, който откъсва от семейните гриотски традиции (заедно с Тумани), а сега го виждаме възпят и от шансониерката Камий. Колкото до корицата с двете длани – Оксмо Пучино дава обяснението с текста си: „потриваме ръце и когато ни е студено, и когато сме доволни от свършената работа, от която не сме забогатели, нищо, че тези, които са, също доволно потриват ръце“. А защо не и ние, след като сме открили поредната музика, която ни казва колко светът е малък.

Доскоро афро-звучностите бяха приятна за окото и ухото екзотика от зората на т.н. „уърлд музика“. Но напоследък, достатъчно примери я възкачват на един заслужен подиум – достатъчна е появата на албума на братовчеда на Балаке, небезизвестния Тумани Диабате, който в 2008 концертира и записа с Лондонския симфоничен оркестър в култовия „Барбикан“ – албумът „Королен“ (предци) излезе в средата на април 2021.

“Lambarena” на Юг дьо Курсон още преди четвърт век вкара Бах в афро-звучност със симфоничен оркестър под диригентството на Тома Губич. Тумани по онова време вече бе участвал в два албума на фламенко-джаз-рок бандата „Кетама“ и кората му бе част от подборката на „Джаз+‘, отворил в БНР широко вратата за подобни трансжанрови проекти.

А какво да кажем за цитата на Мориконе в интрото на „Cantelowes dream“ на Тумани и Лондонските симфоници? Или за театралните звучности, деликатните кларинети, вписването на балафона в „Mama Souraka“ или дуела стринг-кора в „Moon Kaira“? Ако „Гардиън“ може да си позволи строгостта да критикува симфоничните аранжименти в търсене и предлагане на прекалено надмощие над музиката, „по-стара от Бетовен“ (dixit Тумани, 40-о поколение гриот), ние бихме могли да им го простим заради убедителната работа на всички музиканти, които имат общо божество с африканските им събратя в концерта – красотата.

Премиерата е в събота, 12 май веднага след новините в 6 в "Слънчев джаз+" с повторение в стрийм "Дуенде" на Бинар на следващия ден от 22 ч.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любов, вино и кино с Коцето Калки и Мартина Табакова в зала "България"

На 14 февруари зала "България" изкушава публиката с любов, вино и кино.  В 19.30 часа Костадин Георгиев-Калки и Мартина Табакова, заедно с "Кварто квартет" и гости от легендарната група "Медикус" ще представят Love story – световни любовни дуети и мелодии от филми и мюзикъли.  Концертът е музикален прочит на вечната тема за любовта с романтични творби и..

публикувано на 14.02.25 в 10:35

Израелска и палестинска певица ще пеят заедно на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Лия Петрова

Лия Петрова ще свири за първи път с цигулката "Гуарнери" на столична сцена

Цигуларката Лия Петрова ще свири за първи път на столична сцена на цигулката "Гуарнери дел Джезу” на благотворителен концерт в подкрепа на деца и младежи, лишени от родителска грижа, съобщи музикантката. Събитието е на 12 февруари, в Софийската градска художествена галерия, която е съорганизатор заедно с фондация "Звезда на надеждата”...

публикувано на 11.02.25 в 09:23
Италианската флейтистка Луиза Селло

Италианската флейтистка Луиза Селло с концерт в София

На 13 февруари от 19.00 ч., в зала “България” ще бъде домакин на концерт с участието на флейтистката Луиза Селло и маестро Орхан Шаллъел. Публиката ще има удоволствието да се наслади на блестящи изпълнения на произведения от класическата музикална съкровищница. Луиза Селло е международно призната флейтистка, посланик на италианската музикална култура. Тя..

публикувано на 10.02.25 в 11:47

Група Sage с концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град.  Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 11:41
Тейлър Суифт връчва наградата

Бионсе триумфира с "Грами" за албум на годината

В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..

публикувано на 03.02.25 в 10:55

Диджей BoYan с първи сингъл за 2025 г.

Диджей BoYan е подготвил още един нов сингъл, който отново е под шапката на Stereofox, които се грижат за неговия каталог. Този път музиката го отвежда отвъд Океана. Куинси Мълфорд е световен артист, с който той се колаборира в новия си сингъл. “Куинси се появи, когато имах готово демо в нео соул стилистиката - бавно и леко насечено. Исках да..

публикувано на 30.01.25 в 13:33