Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Розовото масло - брандът на България

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Миналата седмица се проведе Празник на розата, който е характерен за всички градове, които попадат в територията на Долината на розите. Център на Празника на розата е град Казанлък. Миналата година заради мерките, които бяха взети против разпространението на COVID-19 празникът не се проведе, което прави тазгодишния фестивал още по-специален.

Паралелно с Празника на розата върви и кампанията за бране на рози и производството на розово масло и розова вода. Продуктите от рози са станали емблема за България и тяхното качество е признато в целия свят.

Йордан Радев е собственик на розоварна в Казанлък. Споделя, че от 15 години се занимава с този бизнес.

„Имаме розоварна, където варим розово масло и лавандулово масло. Това е нещо, което смятаме, че е добро. Това е брандът на България, затова решихме да се занимаваме с този бизнес. Розите се нуждаят всяка година от почистване, след което идва техниката на бране на ръка. Един килограм розово масло се получава от три - три и половина тона розов цвят“, каза за радио София Йордан Радев.

Розопроизводството е вековна традиция, която се е запазила до ден днешен и е основен поминък на голяма част от хората, които живеят там. Исторически сведения, ни връщат 200-300 години назад и описват техниката, с която са се обработвали розите и се е извличало розовото масло. Това може да бъде видяно и в Музея на розата в Казанлък.

„Музеят на розата е създаден 1969 г. Новата сграда е от 2016 г. Имаме прекрасна изложба с 14 експозиционни пространства с над 900 експоната. Разполагаме с маслодайни рози и различни други градински рози. Имаме и две розоварни характерни за 18-19 век“, разказа заместник-директорът на Музея на розите в Казанлък Радослав Петков.

Музеят на розата работи без почивен ден.

Подробности можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Румяна Николова, Диана Шингарова, Елисавета и Цветан Стоянови

Банкя - готови за утрешния ден

Днес гостуваме на район Банкя и говорим за развитието на културата тук със зам.-кмета д-р  Александра Александрова : "Преди десетина години реших, че трябва да разполагаме с всички книги, издавани за Банкя, вече разполагаме с цялата литература. В това влизаха и броевете на в-к "Банки" от 1928-9. Отворих вестника и видях, че тогава цената ба билет..

публикувано на 13.10.24 в 12:05

Историята оживява - Историята на Американския колеж в София

Разказваме за корените на една от най-старите чуждестранни институции на Балканите. Това е Американският колеж в София.  Събеседници са Петя Иванова - директор “Комуникации” в Американския колеж в София и завеждащата Библиотека “Гипсън” към Колежа - Александра Александрова.  "Училището е създадено от американски мисионери и започва в Пловдив в..

публикувано на 12.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Модернизъм на малките 5 кьошета

Разговор с Теодор Караколев от Фондация “Български архитектурен модернизъм": "Когато свързваш една сграда с живота на хората в нея, тогава достигаш до повече сърца. Градската памет се губи по-бързо в София, където динамиката е по-голяма. И в онова време е било така. Истории има навсякъде, особено в централните квартали те се намират по-лесно, а..

публикувано на 12.10.24 в 15:00
Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Адресите на любовта - Любовта на Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Заради целувки във филмите подозират актрисата за връзка с Апостол Карамитев Любимата актриса на поколения българи, Гинка Станчева, остава вярна на съпруга си Пейчо Пейчев повече от половин век. Запознават се във Велинград като гимназисти. Двамата са там на курорт и младежът изминава по 14 км всеки ден, за да види любимата си. Тя кандидатства..

публикувано на 12.10.24 в 14:00
Цветомира Векова

На корейски нещата звучат малко по-различни

Нобеловата награда за литература за 2024 г.  е на южнокорейската писателка Хан Канг за нейната интензивна поетична проза, която се възправя срещу историческите травми и разкрива крехкостта на човешкия живот". Издавана у нас от „Ентусиаст“, в превод от Цветомира Векова: „Не се изненадах че е получила наградата, оценена е подобаващо...

публикувано на 12.10.24 в 11:56

Препоръчвам нещата, в които вярвам

Страшен брънч с кауза тази неделя в София. Каузата - Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. Октомври е месецът на страшните книги и още по-страшните книжни сладкиши и солениши. 13 тематични рецепти за 13 октомври. Място: ул. Веслец 22 „Абордаж“. Подробностите от Десислава Иванова от TroubleBakers : „Поредицата ни има различни..

публикувано на 12.10.24 в 11:19
Отляво надясно: Ема, Андрей, Николай и Виктория

Всеки намира своите хора, но и намираш себе си

Кандидатстването за програмата за образователен обмен "YES България" е отворено. Български ученици ще имат възможността да живеят и учат една година в САЩ. Програмата е насочена към ученици от 9 и 10 клас от училищата в страната и е финансирана от Бюрото по образователни и културни въпроси на Държавния департамент на САЩ. Младежите ще могат да..

публикувано на 12.10.24 в 11:03