От Камарата на архитектите в България (КАБ) са подготвили и внесли предложения в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за изменения и допълнения в Закона за устройство на територията (ЗУТ).
В началото на годината парламентът прие промени в ЗУТ и бяха върнати за преразглеждане от президента Румен Радев.
Според бранша с последните промени в закона се затруднява инвестиционният процес и нарушават основни принципи на отношенията в устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството.
Архитектите са против т.нар. инженерингова поръчка или възлагането на проектирането и строителството на едно и също лице, обясни пред Радио София арх. Владимир Милков, председател на УС на КАБ:
„Смятаме, че това може да се допуска в изключителни случаи – аварии, бедствия и т.н. Но когато става дума за изграждането на обекти от публичен интерес с публични средства не бива ресурсът да е в едни ръце. Това е в ущърб на обществения интерес – така проектантите са принудени да изпълняват това, което строителят им възлага.
Искаме отделно възлагане на проектиране и на строителство, настояваме за провеждането на т.нар. архитектурни конкурси – най-добрия инструмент за избор на проект.“
Арх. Владимир Милков се позова на проучване, проведено в Германия, според което проектите с инженерингова поръчка са с около 20% по-скъпи и в същото време отстъпват по качество и естетика на тези с архитектурен конкурс.
Инженерингът дава възможност и за злоупотреби, допълни експертът.
Арх. Милков обясни и процедурата за строителство на сгради и подчерта, че противоконституционно да се иска съответният изпълнител да изгради и инфраструктура (улици и тротоари) на терени, които са частни и по принцип това е задължение на общините.
Чуйте разговора на Антония Каменичка с председателя на УС на КАБ.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..