Над 40% от българите (мъже и жени) са напълно или по-скоро съгласни с твърдението, че „в държави, в които има повече жени на управленски позиции, нивата на корупция са по-ниски спрямо държави, в които има повече мъже на управленски позиции“.
Едва 11% са напълно несъгласни с това твърдение, сочи проучване на агенция „Тренд“ по поръчка на Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ) на тема „Новото нормално“ след Covid-19 и отражението му върху живота и работата на жените“.
Пред Радио София резултатите от проучването представи Евелина Славкова от изследователския център.
„Усещането на българското обществото към жени на високи позиции е по-скоро положително – било в политика, било в бизнес. Някои от жените по-скоро се сегустират и притесняват – смятат, че по-трудно могат да правят кариера или да развиват бизнес.“
По думите на Славкова последните години има много примери, в които се вижда как жените завземат територии, смятани по-скоро за мъжки – и в Народното събрание, и на министерски постове.
Още резултати:
Проучването е важно, защото "новото нормално", с което живеем повече от година, очевидно ще продължи, обясни пред Радио София Ваня Кънева - изпълнителен директор на СЖББ.
След доклада на "Тренд" продължава работа по проект с 60 бизнес дами във фокус групи за успешна промяна и мотивация в новите условия на живот и работа.
Кънева припомни, че до 30 юли е срокът за включване в националната стажантска програма „Оставаме в България“ на СЖББ, насочена към поколението на родените между 1995 и 2005 година.
Чуйте разговора на Катя Василева с Евелина Славкова и Ваня Кънева.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..