Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Иво Мечанов: Мястото на бъдещата детска болница е, където е предвидено в момента

Снимка: Мария Илиева
Нова детска болница може да има след 5-6 години, ако се започне от нулата с анализ на нуждите, архитектурен конкурс, изготвяне на нов проект и строителство. Това коментираха експерти на обществена дискусия на тема „Национална детска болница в България в контекста на добрите европейски и световни практики“.

На дискусията в Народното събрание се разбра, че е под въпрос дали болницата ще бъде в двора на Медицинската академия. Малко по-рано Министерството на здравеопазването даде указания на държавната здравна инвестиционна компания, която управлява проекта за детската болница, да започне прекратяване на съществуващия договор за строителство.

Спечелилият обществената поръчка изпълнител излезе с позиция пред медиите, в която се казва, че имат пълния капацитет да изпълнят договора си и да построят Националната детска болница за малко повече от 2 години.

В понеделник в ефира на БНР адвокат Никола Макавеев каза, че преди да се мисли за прекратяване на договора, може да се мисли за неговото изменение, така че да бъдат отстранени проблемите, заложени още в тръжната документация на обществената поръчка, за които строителят изобщо не може да бъде обвиняван.

Според арх. Иво Мечанов - координатор на проекта Национална детска болница в обединение “Детско здраве”, повечето изводи, които са направени в рамките на дискусията в Народното събрание, напълно съвпадат с вижданията и разбиранията на консорциума, който представлява.

“Най-важният извод от тази среща е, че мястото на бъдещата детска болница е мястото, което е предвидено в момента. Многократно се каза, че на практика няма друго място”, коментира той.

Относно коментарите и обсъждането на статута на съществуващата сграда на това място и на процедурите, които са в ход, арх. Мечанов има различно мнение.

“Има две основни позиции, които за нас са несъстоятелни. Първата е свързана с ПУП на Медицинския комплекс, където се намира съществуващата болница. През 2011 г. е приет нов ПУП за района. В същото време е коментирано евентуалното събаряне на сградата, но тази процедура никога не е била задвижвана от собственика в лицето на Министерство на здравеопазването. Сградата все още е там, съществува в кадастъра, присъства и в активите на министерството. Това, че не е нанесена в новия ПУП, който е направен през 2011 г., е фактическа грешка, която подлежи на корекция”, коментира той.

Той обаче не е съгласен с упреците за слабо подготвено задание. “Целият екип на Консорциум “Детско здраве” е наясно, че една болница е преди всичко функция, но не е само това. На срещата беше коментирано, че заданието на тази обществена поръчка, която сме спечелили, е само 40 страници, но ако добавим всички нормативи и изисквания, които има към такъв тип сгради, тези страници ще прехвърлят 1000, ако не и повече”, допълва той.       
Въпреки всичко арх. Мечанов е оптимист, че ще бъде реализирана тази кауза.

Арх. Мечанов е координатор на проекта за Националната детска болница. Името му се свързва с участие в знакови и специфични проекти като болница “Света Екатерина”, новия лъчетерапевтичен център на Онкологията в София и сгради на дипломатически мисии у нас.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боянска църква

Мястото, за което говорим, е неизчерпаем извор на знания и исторически проучвания. Но, и на необясними загадки и скрити послания.  Добре дошли в църквата “Св. Никола и Св. Панталеймон” или позната от целия културен свят с названието Боянска църква: Този храм продължава да впечатлява всеки прекрачил прага му. Когато преминаваш през..

публикувано на 20.04.24 в 16:00

Софийски разкази - Разходка из “Кварталът на писателите”

Виктор Топалов и Боян Бочев за книгата на Виктор "Кварталът на писателите":

публикувано на 20.04.24 в 15:00

Адресите на любовта - Васил Левски

Левски посвещава любовна песен на монахиня Сестра Евгения превързва раните на Апостола, плете му ръкавици и му пише писмата Васил Левски е е бил не само отдаден на отечеството революционер, ами е носил нежна и поетична душа. За да не нащърби ореола му на  Апостол на свободата, от когото току-що освободената му родина се нуждаела като..

публикувано на 20.04.24 в 14:00
С Георги Михов

Дамите са по-голямата част от енолозите в България

Георги Михов от сомелиер.бг за Wine Women Show, което ще се проведе в неделя, 21 април от 12 до 18:30: "Всъщност това е винено изложение, където изложителите са дами и те правят вината. В България е уникално - дамите са по-голямата част от енолозите тук. Винарството е трудна професия, но през година дамите успяха да се докажат като много мъжки..

публикувано на 20.04.24 в 11:48
Александра Илиева и Мартин Кадинов

Най-естественото нещо е интересът на човека

Александра Илиева и Мартин Кадинов за последната кампания на Гуудгейм: "Още в януари засегнахме темата за Борислав Славов - играта, с която спечели наградата за музика - Балдърс гейт, бе станала "Игра на годината". Събрахме сума за стипендии, те са част от общ фонд. Фокусът ни са видеоигри, в различни - технически и художествени аспекти." (Мартин)..

публикувано на 20.04.24 в 11:18
Мира Мосхен

Край реката редят се...

Мира Мохсен от фондация Ин Битуин за благотворителния им търг за фестивал в Марица: Това е първо издание, фестивалът "Децата на реката" ще е в Пловдив, в коритото на Марица. Решихме, че е добра идея да се направи детски фестивал, да събуди любовта към природата в градските пространства. Идеята се зароди в личния ми живот - прекарвам много време до..

публикувано на 20.04.24 в 10:41

Всеки, засадил дърво, ще живее по-дълго

200 годишна дъбова гора - Сия Попова за инициативата: "Събитието е второ поред на същата локация. Ще видим колко са се прихванали, където не са - ще засадим нови дъбчета. В случая избираме дъбове - на терена е най-благоприятно да се засади. Дъбът олицетворява добри неща. Преди време са били много голяма част от нашите гори, сега са само 3%. Намалели..

публикувано на 20.04.24 в 10:14