Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Великова: Имунитетът срещу Covid след ваксинация е по-обширен, отколкото след преболедуване

При 80% от преболедувалите Covid-19 се наблюдава намаление на белите кръвни клетки

Снимка: Диана Костова

Д-р Цветелина Великова е специалист по клинична имунология с дисертация в областта на имунология на храносмилателната система. Работи в Университетска болница „Лозенец“ и е асистент към СУ „Св. Климент Охридски“. Поддържа страница, група и блог, посветени на имунологията, както и е автор към страницата „Коронавирус“. От началото на пандемията отговаря на пациентски въпроси на горещата линия на Националната пациентска организация, а в момента е администратор на популярната във фейсбук група Ваксини, чиято цел е да разобличава митовете за ваксините и да консултира колебаещите си, като ги насочва към базирана на доказателства достоверна информация.

Имунитетът срещу Covid-19 след ваксинация е по-обширен, отколкото след преболедуване, каза в студиото на Радио София д-р Цветелина Великова. 

По думите й, българите са шампиони в това да вярват в конспиративни теории. Въпреки, че разполагаме с четири от най-добрите ваксини срещу Covid-19, които съществуват, ние сме на последно място в Европа по ваксинация срещу вируса

При преболедуване ние изграждаме имунитет срещу варианта, който ни е разболял, докато ваксините имат по-широко покритие и обхващат голяма част от вариантите“, каза имунологът. Затова препоръките са всички преболедували да се ваксинират.

По думите на д-р Великова, няколко месеца след преболедуване имунните клетки, които са реагирали на вируса се „скриват“ в лимфните възли, където чакат среща с коронавируса. Антителата също намаляват с времето. Ваксината осигурява траен имунитет. 

„Ваксините не просто се борят с коронавируса, те намаляват неговата сила, ако се срещнем с него. Доказано е от поставените вече милиарди ваксини, че намаляват болничното лечение и необходимостта от интубиране, съответно се намалява броят на смъртните случаи“, каза д-р Цветелина Великова.

При 80% от преболедувалите Covid-19 се наблюдава намаление на белите кръвни клетки. Това означава, че имунната система е подтисната. Тези промени продължават с месеци, каза имунологът и добави, че смъртността от вируса у нас е около 4-5%, което е много високо ниво, в сравнение с останалите държави, където процентът е около 2.

Изследването на антителата има смисъл единствено от епидемиологична гледна точка, защото така може да се прецени каква част от населението се е срещало с вируса и дали има имунен отговор. Много по-важен е клетъчният имунитет, добави д-р Великова.

По думите й, една от най-големи заблуди е, че ваксината срещу коронавируса причинява стерилитет. Това идва от факта, че самият вирус може да доведе до временен или постоянен стерилитет, но е доказано, че ваксината не може да причини това.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева с д-р Цветелина Великова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

Кметът на Елин Пелин: Пожарът в близост до село Нови хан е "почти овладян"

Пожарът в близост до село Нови хан е "почти овладян". Това каза кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов. Той обясни, че няма опасност за хората. И посочи, че наред с двете пожарни, много доброволци са се отзовали на призива за помощ. "Има над 150 доброволеца на терен. За жалост обаче, пожарът е на много голямо пространство и вятърът като го..

публикувано на 23.08.24 в 18:08
Михаил Вешим

Какво казва сатиричната журналистика и на какво се смее?

Наскоро беше свален сатиричен сайт, който иронизира част от политическия елит. Това е отправна точка, която повдига въпросите за важността и ролята на сатиричната журналистика, какво казва и на какво се смее, какви образи използва и как се различава от преди и сега в чувството си на хумор? По темата говори българският писател Михаил Вешим...

публикувано на 23.08.24 в 17:21
Скрийншот от видео на пожара близо до Нови хан

Пожар гори във вилна зона "Побит камък" в близост до с. Нови хан

За пожар в близост до село Нови хан, съобщиха от община Елин Пелин във Фейсбук. От Областната дирекция на МВР - София обясниха, че пожарът е във вилна зона "Побит камък". Общо три екипа на пожарната извършват действия по погасяване на пламъците, съобщиха от ОДМВР. Междувременно кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов съобщи за БНР, че вече е..

публикувано на 23.08.24 в 17:06

"Българската политическа почва" - втора книга от политолога Димитър Ганев

„Българската политическа почва - пластове на националната политическа култура“ е втората книга на политолога и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Димитър Ганев. В нея той търси корените и историческите фактори, които обуславят посоката на развитие на политическите процеси у нас от Освобождението до днес? „Всяка една..

публикувано на 23.08.24 в 16:29

Прочит на политическата ситуация от седмицата

Каква беше политическата ситуация през изминалата седмица, коментар направи адв. Николай Хаджигенов. Той заяви, че: "Политическата ситуация не е изненада, а е следствие на действията, или бездействията на купища пишман политици, които смятат, че сутрин слънцето изгрява заради тях, без дори да имат ясната представа, че то всъщност изгрява..

публикувано на 23.08.24 в 16:03

Закон за криптоактивите ще регулира търговията в България

Министерството на финансите е изготвило проект на Закон за пазарите на криптоактиви, с който да се уреди търговията с този тип инструменти. Инициативата идва в отговор на влизащия тази година в сила европейски Регламент за пазарите на криптоактиви (MiCa), който България трябва да транспонира. Той на практика ще положи основите на крипто регулациите..

публикувано на 23.08.24 в 15:40

Изкуството на Георги Янков "Срещу времето"

До 4 септември 2024 г. можете да видите изложбата на Георги Янков „Срещу времето“ в ONE Gallery. Времето е основен аспект на нашето съществуване и неизменен спътник в живота ни, казват организаторите. Пред Радио София художникът Георги Янков, който е и ректор на Националната художествена академия сподели, че именно времето е това, което..

публикувано на 23.08.24 в 14:56