В сравнение със западната част, в квартал „Манастирски ливади - изток“ има потенциал за реализиране на повече публични пространства. Има и устройствени планове, които да са в полза на подобна реализация, обясни пред Радио София Васил Маджирски от Съюз на урбанистите в България (СУБ).
Намалява възможността да видим действащи въздушните клинове, залегнали в общия устройствен план на града. Коритата на реките би трябвало да са държавна собственост, но в квартала има абсурдната ситуация река да е частна.
Маджирски отбеляза, че през 90-те години е разработен устройствен план за „Манастирски ливади – изток“, който е предвиждал логично градоустройствено развитие със сравнително ниски параметри на застрояване, включително и терени за детски градини и училища. При скоро направени проучвания на СУБ жителите в квартала не са 16 000, както се е предвиждало, а капацитетът е повдигнат до около 30 000. След плана обаче се стига до окрупняване на имоти и през 2009 г- - промени, които позволяват по-високи параметри.
„Това, което днес наблюдаваме, е използване на терените за достигане на максималните параметри за застрояване“, допълни урбанистът.
В проучване („Целеви и проблемен анализ“) на СУБ от 2018 г. жители на „Манастирски ливади - изток“ са посочили като проблеми липсата или недостатъчна инфраструктура, необходимост от достъп до повече зелени площи, детски градини, училища и други обекти. Много хора са избрали квартала заради близостта до Витоша и надеждите им за разумно градоустройствено развитие, но сега вече са разочаровани, каза още Маджирски.
Според него развитието на София винаги изпреварва предвижданията на плановете.
Градският стандарт на СУБ дава възможност за действия на негова основа, но е въпрос на управленска и политическа воля да бъдат прилагани такива инструменти. За съжаление нерядко документите, които са свързани с планирането на София или части от нея, остават само на хартия, без да се използват, допълни още урбанистът.
Чуйте разговора с него.Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.