Танцовата мистерия „Сънят на Пилат” по музика на Стефан Димитров ще има световна премиера на 16 октомври от 19.00 часа на сцената на зала1 на Националния дворец на културата (НДК). Постановката се реализира от балета на Старозагорската опера със световноизвестния балетен танцьор и хореограф Василий Медведев. костюмите и сценографията са на художника Павол Юраш, диригент е Владимир Бошнаков.
„Отдавна не е правен толкова мащабен, пълнометражен балет в две действия, с огромно количество костюми, с много сложна и красива хореография и масови сцени. Артистите са въодушевени от предизвикателството. Наистина е голяма световна премиера“, каза пред Радио София директорът на Старозагорския балет Силвия Томова, докато текат последните репетиции на постановката.
Според специалистите този проект е едновременно авангарден и достъпен.
Композиторът Стефан Димитров е писал музиката 4 години, като е взел за основа романа на Михаил Булгаков „Майсторът и Маргарита“.
По думите на Силвия Томова музиката е много красива, мелодична и изразителна.
„Съдя за това по отношението и желанието на хореографа, балетистите, музикантите от оркестъра, по възхищенията, изразени от първите слушатели.“
Чуйте разговора на Лили Големинова със Силвия Томова.
Силвия Томова, Стефан Димитров и Василий Медведев Снимка: Държавна опера Стара Загора
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...