Авторите на песни като аптекари не е концепция, измислена от есперанса спалдинг (отскоро тя пише творческия си псевдоним с малки букви), въпреки че е заглавието на последния ѝ концептуален албум “Songwright’s Apothecary Lab”. Музиката и шаманството още от древни времена са били свързвани и с лечителство.
Колкото до джаза и неговите целебни свойства, в далечната 1988 една от първите интервюирани от мен големи звезди, френският цигулар Жан-Люк Понти ми сподели, че получава писма от почитатели, които му благодарят за терапевтичния ефект на неговата музика. В последствие се появиха множество албуми със сходна тематика, сред които няма как да не изтъкнем “Medicine Music” на Боби Макферин - лично за мен нещо ненадминато в желанието на някой джазмен да се изявява и като лечител.
По време на пандемията, есперанса спалдинг намери своя отговор за какво служи една песен в такива времена. И то не къде да е, а в Харвард, където създаде и курира творческа лаборатория, на която кръсти албума си. Там тя търси интердисциплинарен подход и проучвания на невролози и етномузиколози, както и на практикуващи лекари по въпросите, свързани с музикално лечение на травми и различен вид заболявания.
За темите в своята творба, есперанса твърди, че е търсила мнението на различни изследователи и най-вече лекари - особено за практическите ефекти от различните ѝ композиции. В повечето случаи, поне според спалдинг, те имат своето психологическо приложение, но дори и тя предупреждава, че не са решение.
Далеч съм от мисълта, че слушайки албума ѝ, вие бихте се самоизлекували от някои от посочените от нея проблеми. Има композиции, в които наблягайки върху репетитивността на една честота или на една формула или стигайки до дисонанс, може да бъде дадено научно обяснение, защо именно в такъв или друг случай биха имали някакъв ефект. Напоследък концептуалността продава включително и в джаза, а специално есперанса с този си проект залага и на мърчандайзинга, който върви заедно с почти всяка от 13-те ѝ „ФормУели“. Тоест, ако искате да усилите ефекта от слушането, купете си за 25 долара от сайта ѝ едно бижу-амулет под формата на ухо.
Далеч сме от мисълта музиката на есперанса да ви я предлагаме по начина, по който тя желае, за да достигне до всеки един от нас. Но дори и да достигне, това не значи, че всичко би ни докоснало. Подборката ни е от нещата, свързани с любовта и с концепцията на „Слънчев джаз+“: повече слънце и повече положителни емоции в живота.
Премиерно излъчване - петък, 15-и, след новините в 23.
На 91-годишна възраст почина джаз иконата Куинси Джоунс. „Тази нощ с пълни, но разбити сърца, трябва да споделим новината за кончината на нашия баща и брат Куинси Джоунс. И въпреки че това е невероятна загуба за нашето семейство, ние празнуваме великия живот, който той изживя, и знаем, че никога няма да има друг като него“, се казва в изявление на..
Часове преди световноизвестният цигулар Васко Василев да излезе на сцената за разпродадения преди повече от месец концерт, ученици от столични гимназии ще имат шанса на 5 ноември да посетят безплатната прожекция в НДК на документалният филм „Vasko & The Violin“. Идеята е на авторите и продуценти на филма – телевизионните журналистки Лора..
Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на българската държава, а церемония беше в Националната галерия. Проф. Минчо Минчев дълги години..
Виртуозният китарист Ангел Демирев ще ни отведе на едно необикновено музикално пътешествие с акустичното си трио, в което участват Петър Миланов на акустична китара и Христо Минчев на контрабас. Това ще стане на 6 ноември вечерта, в Първо студио на БНР. В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще ни разкажат за..
Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев ще открие новия си сезон тази вечер от 19.00 часа в Първо студио на радиото с концерт с авторската музика на пианиста, композитор и продуцент Димитър Бодуров . На сцената заедно с музикантите от Бенда ще му партнират контрабасистът Михаил Иванов и барабанистът Мартин Хафизи . Музикалният..
С „Празнична музика“ от Васил Казанджиев Симфоничният оркестър на БНР ще открие концерта на 18 октомври от 19 часа в зала „България“ и ще отбележи 90-годишнината от рождението на големия ни композитор, диригент и педагог. Казанджиев е един от ярките личности, който успява да изгради свой стил и се утвърждава като един от съвременните..