Готова е новата Програма за София за периода 2021-2027 година, изготвена от ОП „Софияплан“. Специализираното звено има за задача да прави проучвания, да анализира тенденциите, да прогнозира нуждите и да предлага политики с всякакви аспекти от живота на столицата, обясни Любомир Георгиев от дружеството.
На 14 октомври програмата ще бъде представена пред широката публика, а идеи, становища и предложения се приемат през целия октомври.
В 30-членния екип на „Софияплан“ работят ландшафтни архитекти, урбанисти, социолози, транспортни инженери, програмисти и други експерти.
Георгиев посочи, че е анализиран всеки квартал на Столичната община и анализът е показал къде има най-остра нужда от намеса – било по отношение на образование, от гледна точка на зелена система или канализация, например, транспортна достъпност.
Липсата на добра веломрежа се дължи не толкова на липсата на пари – тази инфраструктура не е скъпа, има и достатъчно пространство за такива алеи, а заради страх от страна на политиците да предприемат действия, подчерта Георгиев.
„Въпрос на желание и на приоритети, никакви други пречки няма. В нашата община (б.ред.-Столичната) не се действа системно и последователно, а хаотично. Ние предлагаме обмислени интегрирани решения, но нашите препоръки не се вземат предвид.“
Според Любомир Георгиев задължително трябва да се работи по липсващата или остарялата канализация на града, зелената система, социалните неравенства (северозападът е по-беден, югоизтокът е по-богат на територията на цялата община), културата – има над 100 читалища.
В Програмата за София за следващите 7 години са посочени областите за развитие и къде точно да се случва то. Финансирането може да е по линия на фондове от Европейския съюз, общинския бюджет, както и от частни бизнес структури.
Припомняме, че бившият директор на „Софияплан“, както и негови колеги ще напуснат дружеството в знак на несъгласие с политиката, водена от Столичната община, но ще продължат да се занимават с анализ на градските процеси и тенденции.
Чуйте разговора с Любомир Георгиев.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..