Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В книгата „Смущения в човешкото мислене“

Учени съветват да намалим случайните фактори при вземането на важни решения

Снимка: Архив

Лекарите по-лесно предписват антибиотици следобед, отколкото сутрин. Съдиите се влияят в работата си от това, дали техният любим отбор е победил в последния мач, дали детето им е имало рожден ден и дори от времето – дали е слънчево или дъждовно.

Всичко това показва как различни фактори въздействат на човешкото поведение. А това като тема са си поставили авторите Даниъл Канеман, Оливие Сибони и Кас Р. Сънстейн, написвайки книгата „Смущения в човешкото мислене“.

Преводът е дело на доц. Росен Люцканов, преподавател в Нов български университет.

По думите му авторите са възможно най-големите учени по тази тема.

Ако си представим истината като мишена, има системни и случайни грешки, които отклоняват пушката ни. Повечето психолози изследват системните грешки. Но именно причините за случайните отклонения са предмет на тази книга, обясни доц. Люцканов. И допълни, че не бива да омаловажаваме ефекта и последиците на тези грешки в мисленето и поведението, дори и да ги възприемаме като случайни.

„Когато използваме формално правило, което не е засегнато от случайни отклонения, тогава на преден план излизат другите грешки, обусловени от отклоненията, пристрастията и предразсъдъците. И стават опасни“, посочи преводачът.

Книгата предлага работещ и ефективен алгоритъм, наречен „Протокол на опосредстваните оценки“. В него намират място както формалните правила, така и нашата интуиция.

Съветите на авторите са при важен въпрос да вземаме решение като се стремим максимално да намалим случайните отклонения. Техните последствия могат да се отразят не само лично на нас или институцията, в която работим, но и на обществото.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова с доц. Люцканов.


Кои са авторите
  • Даниъл Канеман е заслужил професор по психология и публична администрация в Университета в Принстън и носител на Нобеловата награда за икономика за 2002 г., както и на Президентски медал на свободата за 2013 г. Канеман е член на Американската академия на изкуствата и науките и на Националната академия на науките, на Американската психологическа асоциация, на Обществото по експериментална психология, както и на Обществото по иконометрия. Носител е на голям брой награди. Автор е на бестселъра на „Ню Йорк Таймс“ „Мисленето“.

  • Оливие Сибони е професор по стратегически изследвания във Висшето бизнес училище в Париж и гост професор в бизнес училището „Саид“ към Университета в Оксфорд. Прекарал е 25 години в клоновете на „Маккинси и компания“ в Париж и Ню Йорк, където е бил старши партньор. Изследванията на Сибони, посветени на подобряването на качеството на стратегическите решения, са отразени в много публикации. Автор е на „На път сте да допуснете голяма грешка“.

  • Кас Р. Сънстейн е американски учен, юрист, специалист и в сферата на икономиката на правото и поведението. Над 25 години преподава в Юридическия факултет на университета в Чикаго.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52