Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В книгата „Смущения в човешкото мислене“

Учени съветват да намалим случайните фактори при вземането на важни решения

Снимка: Архив

Лекарите по-лесно предписват антибиотици следобед, отколкото сутрин. Съдиите се влияят в работата си от това, дали техният любим отбор е победил в последния мач, дали детето им е имало рожден ден и дори от времето – дали е слънчево или дъждовно.

Всичко това показва как различни фактори въздействат на човешкото поведение. А това като тема са си поставили авторите Даниъл Канеман, Оливие Сибони и Кас Р. Сънстейн, написвайки книгата „Смущения в човешкото мислене“.

Преводът е дело на доц. Росен Люцканов, преподавател в Нов български университет.

По думите му авторите са възможно най-големите учени по тази тема.

Ако си представим истината като мишена, има системни и случайни грешки, които отклоняват пушката ни. Повечето психолози изследват системните грешки. Но именно причините за случайните отклонения са предмет на тази книга, обясни доц. Люцканов. И допълни, че не бива да омаловажаваме ефекта и последиците на тези грешки в мисленето и поведението, дори и да ги възприемаме като случайни.

„Когато използваме формално правило, което не е засегнато от случайни отклонения, тогава на преден план излизат другите грешки, обусловени от отклоненията, пристрастията и предразсъдъците. И стават опасни“, посочи преводачът.

Книгата предлага работещ и ефективен алгоритъм, наречен „Протокол на опосредстваните оценки“. В него намират място както формалните правила, така и нашата интуиция.

Съветите на авторите са при важен въпрос да вземаме решение като се стремим максимално да намалим случайните отклонения. Техните последствия могат да се отразят не само лично на нас или институцията, в която работим, но и на обществото.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова с доц. Люцканов.


Кои са авторите
  • Даниъл Канеман е заслужил професор по психология и публична администрация в Университета в Принстън и носител на Нобеловата награда за икономика за 2002 г., както и на Президентски медал на свободата за 2013 г. Канеман е член на Американската академия на изкуствата и науките и на Националната академия на науките, на Американската психологическа асоциация, на Обществото по експериментална психология, както и на Обществото по иконометрия. Носител е на голям брой награди. Автор е на бестселъра на „Ню Йорк Таймс“ „Мисленето“.

  • Оливие Сибони е професор по стратегически изследвания във Висшето бизнес училище в Париж и гост професор в бизнес училището „Саид“ към Университета в Оксфорд. Прекарал е 25 години в клоновете на „Маккинси и компания“ в Париж и Ню Йорк, където е бил старши партньор. Изследванията на Сибони, посветени на подобряването на качеството на стратегическите решения, са отразени в много публикации. Автор е на „На път сте да допуснете голяма грешка“.

  • Кас Р. Сънстейн е американски учен, юрист, специалист и в сферата на икономиката на правото и поведението. Над 25 години преподава в Юридическия факултет на университета в Чикаго.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.11.24: Късно ли е да се осъществи лустрацията в България?

В коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" продължава темата за изборите.  Възможно ли е да бъдат касирани изборите – ЦИК изпраща в прокуратурата записите от броенето в седем избирателни секции . Да си русофил и патриот не е печеливша теза - заща това е така?    За разделението в ДПС - няма добро ДПС нито това на Делян Пеевски, нито..

публикувано на 05.11.24 в 18:25

Създадоха първата карта с адаптиран маршрут за хора с инвалидни колички

Първата карта с адаптиран маршрут за хора в инвалидни колички вече е факт. Тя ще бъде представена по време на събитието „София и за мен“ на 7 ноември. Повече по темата разказа Гергана Дойчинова от Фондация "Ела и ти“, които са организатори на инициативата. Идеята е, чрез тази карта и хората в инвалидни колички да могат самостоятелно..

публикувано на 05.11.24 в 17:30
Символичен старт на кампанията беше даден в двора на столичното 18-о СУ

Стартира инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" насочена към ученици

600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..

публикувано на 05.11.24 в 17:16
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с меморандум за сътрудничество

В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..

публикувано на 05.11.24 в 17:03
Кметът Васил Терзиев при откриването на форума

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..

публикувано на 05.11.24 в 16:39

В Александровска болница възстановиха бъбречните трансплантации от жив донор

Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите  на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница .  Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..

публикувано на 05.11.24 в 15:46

Гарантира ли БДС, че консумираме български продукти?

Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..

публикувано на 05.11.24 в 15:45