Увеличаващото се сближаване на регионите бе сякаш спряно от пандемията. Въпреки това добри примери в обратната посока не липсват. След срещата в Брюксел на Комитета по регионите разказваме за някои от тях, но не само.
Ката Туто е зам-кмет на Будапеща Тя говори за предизвикателствата и иновациите - зелени и всякакви в града в специалното си интервю за Радио София:
"Климатът и промените - най-важно в Будапеща е санирането на жилищата. Друга тема са замразените от 2009 цени на парното и тока. Не можем да вземем заем без одобрение на правителството.
Сега трансформираме други зони в зелени, отваряме пътища на ветровете. Имаме среда за движението им, но градът е затворен. Променяме инфраструктурата от сива в синя и зелена.
Имаме проект с използване на ИИ за съставяне на интерактивен 3-Д план. Засега сме го използвали за изграденото, но сега правим с него кадастър на дърветата и ни се дава информация за стойността на всяко едно, защото не знаем какво губим с отсичането само на едно дърво. Ние имаме много дървета в Будапеща, но това, което виждаме през последните 10 години, е навлизането на много нови болести върху тях и трябва бързо да реагираме, за да ги опазим и да променим обстановката, в която растат.
Надяваме се на европейска помощ за зелените пространства - искаме да върнем овцете в града и те да пасат тревата вместо да я косим и така да разнасят семената на такива зони с биоразнообразие.
Решенията, които взимаме трябва да са базирани на събиране на данни. Имаме големи групи хора в състояние на тревожност, но трябва да ги наблюдаваме в дълбочина.
Будапеща е колорит. Имаме всичко - вода, хълмове, култура!"
Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това. Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..
Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..
Въпросът за нощния градски транспорт сякаш се подвига, за да се загърбят други важни, ключови теми в София – мръсния въздух, задръстванията, детските градини. Не става въпрос дали общественият транспорт на столицата е на печалба или не, но има съществен недостиг на шофьори в автотранспорта – близо 200 души. Работещите са натрупали труд 2-3..
На 28 януари (вторник), в район "Сердика" жителите на София могат да предадат събраните от домакинствата опасни отпадъци. Мобилният пункт ще бъде разположен на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от 13.00 до 15.00 ч. в кв. "Орландовци", на ул. "Железопътна", до читалището. От..
На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен възпоменателен ден за Холокоста. След приемането на тази..
Реставрацията и консервацията на сградата, в която е живяла Райна Попгеоргиева, известна още като Райна Княгиня, в столичния район „Сердика“, приключи. Къщата, която е паметник на културата от местно значение, вече е ремонтирана, като са запазени всички автентични елементи на Райна, ушила главното въстаническо знаме на Панагюрския революционен окръг за..
След решение на Столичния общински съвет (СОС) две от нощните автобусни линии в София бяха спрени, а останалите две работят само в петък и събота . Според Димитър Петров, столичен общински съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България", до решението се е стигнало заради ангажираността на 9 шофьори в нощните линии, а няма..