Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Позабравените джазмени 1: Пол Хорн

Пол Хорн
Снимка: архив Л.А.Таймс

В „Слънчев джаз+” започваме една поредица, условно наречена „(не)забравените джазмени“. В нея ще става дума за артисти, които са оставили следа далеч след своето време или са вкарали инструмента си в съкровищницата на джаза.

Началото ни е с американския флейтист, кларинетист и саксофонист Пол Хорн. Той като че ли има две съществувания: едното до 67-ма година и другото след това. В първото става въпрос за джазмен, свирил с Майлз Дейвис и Нат Кинг Кол, с Дизи Гилеспи и Франк Синатра, да не говорим за Чико Хамилтън, с когото издават доста албуми заедно през 50-те.

През 62-ра година Пол Хорн започва една поредица от концептуални албуми, първият от които е посветен на Клеопатра или по-точно, как би звучала неговата музика и спонтанните му импровизации на флейта в двореца на Клеопатра. Няколко години по-късно (1965), Пол Хорн прави друг концептуален албум, който ще му донесе първото „Грами“. В него той вкарва свещени текстове в джаз-интерпретации.

В 1968 г., увличайки се по източните религии, предприема пътешествие в Индия. Заедно с великолепната четворка от Ливърпул са при Махариши, за да навлязат в тайните на трансцеденталната медитация. Пол Хорн използва пътуването си за да отиде и до Тадж Махал.

Идеята му е да извади малката си флейта и да изсвири за собствено удоволствие нещо под каменния купол на Мавзолея, но когато отива заедно с една „Награ“ за да запише своето изпълнение, се оказва че единият от пазачите започва да му припява и така се ражда първият албум, наречен „Inside Taj Mahal”. В малко повече от 30 минути Пол Хорн спонтанно импровизира, а на моменти пазачът му отвръща с неговите песнопения. Албумът има невероятен успех. През 1972-ра Хорн решава да запише втора част, но тя не е така спонтанна. Пътят обаче е отворен и той започва да записва на места като голямата пирамида (1976) или в катедралата във Вилнюс (1984), както и на открито.

Така ни води из колорадските каньони (Чели -1997) и при племето навахо в Монюмънт вали (2003). Не е чужд и на Бразилия (1999), и на Африка (2001). След смъртта му, част от неговите творби са използвани и за албума „Хималайски импресии“, записан там и в Тибет с участието на Далай Лама.

Пол Хорн смело може да бъде смятан за човека, създал ембиънт и един от прекурсорите на това, което ще стане световна звучност и музика на 21-ви век. Започваме поредицата с неговите изпълнения на живо в Хималаите - все пак сме копродуцирали няколко години преди него "Еверест концерт" с Теодосий Спасов, Николай Иванов и Марина Великова.

Втората част на предаването в първия ноемврийски петък е с живи изпълнения на любими майстори на тромпета: "кръстникът" ни Ерик Трюфа(з) в Марсиак 2021, Ерел Бесон (Кутанс 2021, в компанията на Енди Шепърд, сакс) и Майлз Дейвис от "загубения" концерт в Париж 1991.

Нощта е млада само тук, по Радио София в „Слънчев джаз+“: всеки петък след последните новини на деня, с повторение събота, след първите такива.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дами от 5 страни свирят и пеят в любимата на публиката поредица "Ритъмът на Балканите"

На 25 април от 19.00 ч. в Първо студио на БНР   Оркестърът за народна музика с диригент Димитър Христов ще представи деветото издание на "Ритъмът на Балканите".   В концерта публиката ще има възможността да чуе впечатляващи изпълнения на традиционна балканска музика от невероятните  Неда Николич от Сърбия (фрула), Байса Арифовска от..

публикувано на 18.04.24 в 11:05

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 17.04.24 в 12:05
Фантомът на операта

Отзвук от “Фантомът на операта“ в НДК

35 години след премиерата си, след близо 14 000 спектакъла и баснословни приходи, миналата година – на 16-и април, най-дълго играният на Бродуей мюзикъл – “Фантомът на операта“ на Андрю Лойд Уебър, слезе от афиша на нюйоркския Majestic Theatre заради постпандемичната криза. Знаменитият продуцент Камерън Макинтош обеща, че някой ден “Фантомът“ ще се..

публикувано на 16.04.24 в 09:42

“Фантомът на операта“ на Андрю Лойд Уебър на софийска сцена

Преди дни най-големият карго самолет в света - Боинг 747 Freighter, кацна в София с декорите за предстоящите спектакли на “Фантомът на операта” у нас. Знаменитият мюзикъл на Андрю Лойд Уебър ще се играе от 11-и до 21-и април в зала 1 на НДК.  Една от най-мащабните продукции, гостували някога на българска сцена, пристига със стотици тонове декори,..

публикувано на 11.04.24 в 14:25

Тромбонист от Датския радиооркестър с майсторски клас в София

В „Радиокафе“ в четвъртък гостува Ларс Карлин, роден в Швеция, понастоящем първи тромбонист на Симфоничния оркестър на Датското национално радио. Той е в България по покана на сдружението „Брас перспективи“, представено от Атанас Карафезлиев, който пък е първи тромбонист на Симфоничния оркестър на БНР, така че в студиото ни бяха представени цели..

публикувано на 29.03.24 в 14:05
Финалът на международния конкурс беше вчера

Певци от Двореца на децата спечелиха големи награди в Малта

Голямата награда на Международния музикален конкурс "Златният глас" в Малта в две от категориите спечелиха младите изпълнители от Националния дворец на децата.  За БНР вокалният педагог Светлана Струнджева даде подробности за представянето на децата: "Нашите представители от Националния дворец на децата в лицето на вокална формация "Sweet teens" беше..

публикувано на 25.03.24 в 13:51

Детският хор на БНР с Пролетен концерт в зала "България"

Световната слава на българското певческо изкуство е безспорна. Детският хор на БНР, със своята 64-годишна история, вече има легендарен статут у нас и на световната сцена. Певческата формация е изнасяла концерти на почти всички континенти, с репертоар от ренесансови до съвременни композиции. Ню Йорк, Вашингтон, Лондон, Париж, Берлин, Москва, Виена,..

публикувано на 21.03.24 в 17:25