Под наименованието „Рицар в живота и науката” в Националния исторически музей е открита изложба, посветена на големия български етнограф и фолклорист Христо Вакарелски (1896-1979) и по повод 125 години от неговото рождение.
Той е първият българин, удостоен с престижната Хердерова награда, разказа пред Радио София историкът и куратор на изложбата Мариана Първанова:
„Всъщност именно така е наречен Вакарелски от Николай Хайтов, заради неговата безкористна помощ на свои колеги както от България, така и от чужбина. Създава цяла школа от свои последователи.“
Могат да се видят 140 експоната, много от които се показват за пръв път. Сред тях са документи, снимки, ордени, медали, български и международни награди, книги и картини, лични вещи, включително тетрадки с подробни описания и фотоапарати, с които Христо Вакарелски е ходил на теренни проучвания.
Изложбата се реализира с партньорството на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и става възможна след голямото дарение, което през 1996 г. правят на НИМ синът Тома Вакарелски и дъщерята на учения Донка Вакарелска-Чобанска.
Чуйте повече за изложбата и за Христо Вакарелски от разговора на Гергана Пейкова с Мариана Първанова.
На откриването беше и дъщерята на учения Донка Вакарелска-Чобанска
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...