Едни от най-сериозните усложнения на Covid-19 са тромботичните явления, които засягат различни органи и системи на човешкия организъм. На първо място става въпрос за малките съдове на белия дроб. С течение на времето това води до фиброзни промени. Освен това от последствията на инфекцията страдат и сърцето, и бъбреците, и периферните съдове, обясни пред Радио София ангиологът д-р Антоан Спасов.
Особено уязвима група стават хората, които вече са имали проблеми със своите вени. При тях заразата с коронавирус увеличава риска от възпалителен процес на вече разширени вени.
Специалистът разясни, че при т.нар. тромбофлебит вената започва да боли, зачервява се кожата, при пипане мястото и твърдо и болезнено. При такива признаци за възпаление на вената човек трябва да се насочи към специализирана медицинска помощ за по-добра диагностика и евентуално предписване на лечение.
„По време на боледуване профилактиката се състои в прием на антикоагуланти от групата на хепарините. Невинаги е ефективна профилактиката с антиагреганти като аспирин“, изтъкна д-р Спасов.
При заболяване от Covid-19 рискът от тромбообразуване е изключително висок, дори и при прилагане на профилактични мерки. Като странични реакции ваксините могат да предизвикат образуването на тромб в различни части на тялото, но при изключително нисък процент пациенти.
Ако човек е преболедувал и иска да си постави ваксина, добре е първо да се изследва за антитела, посъветва д-р Спасов. Да се имунизират при ниски стойности на антителата и все пак да предпочетат РНК ваксини.
По думите на експерта тютюнопушенето, употребата на алкохол, затлъстяването, рака, диабета и хипертонията са по-малко рискови фактори за тежко протичане на вирусната инфекция от обездвижването.
Той разясни кога и как е добре да се провежда лечение на разширени вени и колко е важна ролята на личните лекари за ранно насочване към специалист.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с ангиолога.
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..