Има периоди, в чиито събития младите хора са въвлечени пряко. Тогава и те са значително по-активни, включително и в политическо отношение. Примери за подобна активност могат да се посочат от протестите през 2013 и 2020 година.
След тях интересът към политиката и близките избори от страна на студентите и другите млади хора се повишава.
Това констатира в дискусионното студио на Радио София Яница Петкова. Тя работи в социологическа агенция „Галъп интернешънъл“. Интересува се от младежки изследвания и политики за включване, младежки движения и субкултури. Докторант по политология в „СУ Св. Климент Охридски“ с тема на дисертацията „Динамика на младежкото гражданско участие в България (2013-2024 г.)“.
Масовото участие на младите в протестите не е добър симптом за формата, в която се намира гражданското общество, смята политологът Венелин Стойчев, който е и съавтор на учебник по Гражданско образование за XII клас.
„Добре е да насърчаваме автентичното гражданско участие на ученици и студенти, както видяхме на протестите на майките през здравното министерство, тяхната самоорганизация. Ако не им се предостави терен или писта, не можем да ги упрекваме, че не участват в играта.“
Стойчев подчерта, че при наличие на кауза, енергията на младежите става видима. Но нямаме традицията да се поставят цели още в училище за социални проекти или задачи.
Според Атанас Радев - зам.-председател на Студентския клуб на политолога към Софийския университет, грешно е да забраняваме да говорим в училище за политика. Ученическите съвети са тези, които могат да са двигател младите хора да искат да направят нещо за промяна на средата или да защитават правата си, например.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..