Пра-праплеменницата на Апостола Христина Богданова, както и Виктория Петкова, автор на книгата разказват за нейното представяне в Народната библиотека пред публика, сред която са присъствали и много деца.
„Никога не съм се осмелявала да започна книгата за Левски, докато самата аз не можах да разбера напълно личността на Левски“ – споделя Виктория и допълва, че първото впечатление е нещо много отговорно и оставя следи в детските души. Освен това, чрез познанството си с Христина, авторката е изгладила много от пропуските, съществуващи в издадената до момента литература, посветена на Апостола.
Христина Богданова разкрива моменти от детството на Левски, почерпени от родовите истории. Интересът му към учението и непримиримостта с неправдата са едни от чертите, предадени му още от ранна възраст чрез възпитанието в семейството. Родителите му не са били образовани, но са имали усещането, че трябва цялата си енергия и сила да бъдат насочени към обучението на децата си, и особено към Васил.
Съществува и родова легенда, че когато той се родил, е бил обвит в було. А според народните вярвания, такова дете го чака голям път и ще бъде предпазено от всяко зло. Докато малкият Васил играел около сестра си Яна, той я попитал знае ли какъв ще стане като порасне. Яна изброила различни професии, след което той отговорил: „Един Бог знае, и аз“. Той от малък е живял с идеята за предопределеност, за нещо голямо, което трябва да му се случи, разказа Христина пред Радио София.
В книгата има интересни факти, като например този, че Левски е бил преподавател, както е и първият учител по физкултура в българско училище. Също така е отглеждал със своите ученици различни животни – котка, куче и агне. С този пример е искал да им покаже, че могат да живеят заедно също като тези животни, въпреки различията, които имат. Искал е да научи децата на стремеж към единение с природата, животните, музиката и целият Божий промисъл.
Интересно е да се спомене, че книжката е първата с дигитализирания почерк на Васил Левски, като тя се разпространява и в чужбина.
Подробности може да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...