Представяме ви един иновативен модел за културна комуникация на тема кино. Локализирането, визуализиране и дигитално представяне на местата на първите кинопрожекции в София в края на XIX - началото на XX в. Местата на първите подвижни кина („електробиоскопи“) и стационарни киносалони. Всички тези „киноточки“ са свързани помежду си в културни маршрути в реалната градска среда, които имат своето дигитално информационно представяне чрез интерактивна виртуална карта на „софийските кинопътеки“. Още със Зорница Кръстева от Културен център Г8:
"Още година след създаването си, направихме "Любителски музей на киното" със стара прожекционна и снимачна кинотехника, стари плакати. Свързахме се с различни изследователи на киноархиви и миналата година се насочихме към няколко видеопрезентации на модулите от музея ни, както и на много архивни документи. Спонтанно се роди идеята в градската среда да бъдат представени тези места, свързани с миналото на киното.
На най-подходящите места в близост до локациите, сложихме QR-кодове на елегантни табели, вързани с памучни шнурове на дърветата в близост. Това е приятна възможност и за разходка, и за образование. Обхванали сме ранната история на киното до средата на 30-те. Засега картата е с 39 места. Точно на днешния ден, 11.12.1896 е втората прожекция в София.
Ще продължим от 30-те със случващото се до Втората световна война, когато малко кина остават да функционират. Следващата дата е национализацията. Някои кина продължават с други имена.
Първата прожекция в София е на 8.12.1896 в хотел "Македония". В ранните си години киното стартира с кратки програми на "движещи се картинки" на гастролиращи чужденци. Първият българин, който прави подобни прожекции, се появява между 1908-9.
"Модерен театър" е първото стационарно кино - отваря врати на 4.12.1908. Започва и сериозна продуцентска дейност - става нещо като първи киноцентър. Трансформациите на кино Нова Америка - Ренесанс - профсъюзен дом на културата са злополучни, с него са свързани и първите пожари.
Хората се изкушават да преживяват киното в салон, надяваме се, че арт-кината ще продължат да съществуват.".
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер - Възможно ли е правителство с равноотдалечен..
Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..
Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..
В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..