Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Спаси София“: Столичната община се отнася с ремонта на Театър „София“ като към панелен блок в „Люлин“ 8

Сградата е емблематична и трябва да се запази характера й, смята председателят на САБ арх. Тодор Булев

Снимка: БГНЕС

Сградата на Театър „София“ няма да получи статут на сграда с историческа стойност, ако бъде направен ремонт. Тя в момента не е паметник на културата, а трябва да има такъв статут, каза в студиото на Радио София Стефан Спасов от „Спаси София“.

„Това дава възможност общината да направи един ремонт, както само тя си знае, с един проект, който се отнася със сградата като към панелен блок в „Люлин“ 8 – да я топлоизолира отвън, да я направи много красива отвътре - с гипсокартон и познатите материали, използвани при всеки един друг ремонт, с което ние като гражданска организация и множество специалисти, архитекти, на практика се опитваме да вразумим Столичната община“, каза Стефан Спасов.

По думите му, ремонтът на сградата действително е належащ.

„Това, което ние настояваме е Столичната община да се отнесе към Театър „София“  като към сграда с висока архитектурна стойност и да запази оригиналния й облик и всички детайли в интериора и екстериора на сградата, защото те я правят уникална и това го казват архитектите, които цял живот се занимават с опазване на културното наследство“, добави Спасов.

Сградата е емблематична по своя характер и като интериор, и като екстериор, смята и арх. Тодор Булев - председател на Съюза на архитектите в България.

„Ще поставя задачата да гледаме на нея като на един културен паметник, при ремонта на който трябва в пълна мярка да се запази неговия исторически оформен, в края на 70-е и началото на 80-е години характер. Оттук нататък работа имат специалистите, които се занимават с този ремонт, тяхна е грижата да намерят именно този материал или да заменят с нещо, което го наподобява максимално, да запазят пластиката на фасадата“, добави арх. Тодор Булев.

Той изрази притеснението си, че ремонтът предвижда промени в интериора и екстериора на сградата.

„Има неподходяща намеса във фасадата. Има промени в характера ѝ и това е нещо, което трябва да се избегне“.

Арх. Булев е дал препоръка на Столичната община да се свържат с арх. Димитър Жеков, който е син на арх. Жеко Жеков, който е автор на сградата.

„Той като негов син е носител на авторските права на баща си и той е продължител на това, което той прави. Той има правото да се произнесе и да защити това, което баща му е създал, по закон това е така“, добави арх. Булев.

Председателят на Съюза на архитектите в България добави, че още преди 15-16 години, Министерството на културата е задвижило процедура за обявяване на сградата за паметник на културата и я е поставило под превантивна защита.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Терзиев: Смяната по такъв начин на шефа на "Метрополитен" е атентат срещу София

Кметът на София го нарече "атентат срещу града" смяната на шефа на столичното метро и посочи, че го е срам защото директорът на Столичния "Метрополитен" инж. Стоян Братоев не заслужава да бъде отстранен от поста по този начин, тай като е работил за развитието на града. Ще бъдат сменени шест ръководители на общински дружества. Те ще бъдат..

публикувано на 10.07.24 в 18:45

Google Maps с нововъведения

Google Maps с иновации, които ще променят изцяло потребителското преживяване на милиони по света - интервю с Георги Караманев от платформата "Дигитални истории". По думите му постепенно идва време да се интегрират възможностите на изкуствения интелект. "Много нови възможности  дава Google Maps, те го правят тихичко и не толкова шумно..

публикувано на 10.07.24 в 18:09

Да не омаловажаваме рисковете от топлинен стрес! Как да се пазим в жегите?

Текущата 2024 година може да се превърне в най-горещата в историята на метеорологичните записи. От юни 2023 година насам всеки месец е бил най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец през предходните години. Това се посочва в месечния бюлетин на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник “...

публикувано на 10.07.24 в 18:05

Защо изборите във Франция са важни за Европа

Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество направи коментар на изминалите избори във Франция. Защо те са важни за цяла Европа? "Макрон насочи тези избори с един аргумент, който почива донякъде във френската избирателна система. Той действително загуби изборите за европейски парламент, фронтът на Льо Пен беше на първо място, само че..

публикувано на 10.07.24 в 15:45
Мила е в приюта в Сеславци. В характеристиката ѝ  пише, че се разбира се с деца, с кучета, дори с котки…

От 1500 кучета все някое може да ви хареса, не търсете по обяви

От началото на 2024 г. заловените кучета по софийските улици са над 800. Повече от половината от тях са кастрирани, обезпаразитени и върнати на място в квартала, където са намерени. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Димитров, директор на "Екоравновесие" . Той апелира хората вместо да търсят куче по обява, да разгледат сайта на..

публикувано на 10.07.24 в 13:07
Протестите започнаха още през май т.г.

Протести пред Столичната община ще предшестват заседанието на СОС

Въпреки, че изминаха повече от две седмици след решението на съда и писмо на СДВР до Столичната община, относно въведената реорганизация на движение и паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" , "Фритьоф Нансен" и "Витоша" и "Скобелев", хората, които протестираха многократно, са леко обнадеждени. "Има някаква чуваемост от Столичната община и ще..

публикувано на 10.07.24 в 11:59
Ангел Попов

Ангел Попов: Увеличаването скоростта на автобусите в София е ненужно и опасно

Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов , експерт от Европейския център за транспортни..

публикувано на 10.07.24 в 10:54