87-ата годишнина на БНР е красноречива - за размисъл, за поглед към онова, с което започнахме и това, което сме длъжни да правим днес.
Това каза пред Радио София легендарната журналистка Божана Димитрова, една от емблемите на БНР и до днес.
В ефира тя се върна към 70-те години на ХХ век, когато в студиото журналисти сядат пред микрофона вместо говорителите – със свое мнение и позиция, с новините и проблемите на деня – първите стъпки на общественото, авторско, журналистическо радио. Припомни имената на именити свои колеги, с които заедно с променената музикална програма БНР е спечелило и младата аудитория.
Не забрави да спомене и преките ефирни телефони, смелостта на първите подвижни радиостанции, с които предаването „Разговор с вас“ е тръгнало към градските улици и пряк диалог с хората.
„През дългите радиогодини общувахме с много хора, с които и днес се познаваме и поддържаме – бих казала радиоприятелство. Началото, за което говорим, тогава възпламени целия екип – и водещи, и репортери, и музикални редактори. Микрофонът не е атрибут за солисти. Радиото е колективно дело“, отбеляза Божана Димитрова.
По думите ѝ, ако има какво да кажеш, ако си убеден, трябва да използваш големите предимства на радиоезика. Може да се каже всичко и по различен начин - с усмивка, с многозначителна пауза. Хората разбират и изреченото, и недоизреченото. Думата „Цензура“ е удобна за извинение на човека под страх. Електронните медии влияят върху общественото мислене. Медийната манипулация може и трябва да работи за добро и с добро.
„Ние в радиото сме в една лодка с тези, които ни слушат. Радиото е медия за мислещите, за хора с въображение.
Радвам се на енергията, с която Радио София стана гласът на София. И понеже казваме, че нашата столица има сто лица – ето вдъхновението ви е осигурено и неизчерпаемо“, каза още Божана Димитрова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...