Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдем толерантни към правото на другите да бъдат себе си

Теа Денолюбова и Коста Каракашян
Снимка: Радио София

"Подходи към  изследване на хомофобията и други форми  на дискриминация в киното и театъра" бе темата на обучението проведено преди дни. Това беше и повод да гостуват в ефира на Късното шоу, Теа Денолюбова и Коста Каракашян, които са част от обучителния семинар. Стана ясно, че днес дискусия  по тези въпроси е особено необходима.

Какво значи дискриминация към различните, хората с различна сексуална ориентация?
"За мен този епитет  "различните" се използва за да се покаже,че хората с различна ссексуална ориентация не са толкова хора, колкото "нормалните". Обществото ни има нужда от един преход на образование, по различни начини да стигнем до хората, за да видят, че всички сме еднакви и това не  е повод за разделение", посочи Коста Каракашян.

За правото на живот, правото да бъдем себе си и къде е границата с реалността и можем ли да я променим, имаме ли право да обичаме, без това да ни коства живота, егото, морала, дискутирахме с Теа Денолюбова и Коста Каракашян.

„Дори човек пред  себе си да си даде разрешението, свободата, да обича този който иска, пак обществото е това което се налага и ни мачка“, каза Каракашян. Той посочи, че дори на хартия хората да имат еднакви права, реалността е много тежка.

Имат ли хората в България малко повече толерантност, относно правото на другите кого да обичат и какво да правят с личния си живот?

„От една страна има много повече видимост, ЛГБТ хората са много по-видими в реалния живот и онлайн. Виждаме, че има хора които искат да променят пола си и  отхвърлят традиционните ценности, все по-често виждаме хора, които открито заявяват себеси,“, каза още Коста Каракашян, но подчерта,,че в световен мащаб се поляризира общественото мнение, организират се кампании, които целят да насъскат хората срущу ЛГБТ  общността.

Ако тези хора, избрали да следват сърцата си,  трябва да следят този информационен поток, за да предпазят себе си, дори физически, дали изкуството спомага, давайки повече информация, за премахването на  тези проблеми?

Теа Денолюбова – главен редактор в сайт за изкуство: и култура:
„Дълъг е пътят който обществото ни трябва да извърви. Първо трябва да се научим да не осмиваме и да не караме някой да се срамува.“ Тя посочи, че същата омраза и сочене с пръст, може да има и в други сфери, че освен естетическа, изкуството има и възпитатeлна функция и има необходимост да се говори по тези проблеми.

"Много се надявам за следващото поколение, нещата да са по-добри и хората да са се осведомили, че различната сексуална ориентация не е болест, която се предава по въздушно-капков път, от която да се заразиш. Да бъдем добри към правото да избираш, да се заявиш, да бъдеш себе си и да обичаш", каза още Теа Денолюбова.

Още интересни аспекти по темата, чуйте от разговора в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15