Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдем толерантни към правото на другите да бъдат себе си

Теа Денолюбова и Коста Каракашян
Снимка: Радио София

"Подходи към  изследване на хомофобията и други форми  на дискриминация в киното и театъра" бе темата на обучението проведено преди дни. Това беше и повод да гостуват в ефира на Късното шоу, Теа Денолюбова и Коста Каракашян, които са част от обучителния семинар. Стана ясно, че днес дискусия  по тези въпроси е особено необходима.

Какво значи дискриминация към различните, хората с различна сексуална ориентация?
"За мен този епитет  "различните" се използва за да се покаже,че хората с различна ссексуална ориентация не са толкова хора, колкото "нормалните". Обществото ни има нужда от един преход на образование, по различни начини да стигнем до хората, за да видят, че всички сме еднакви и това не  е повод за разделение", посочи Коста Каракашян.

За правото на живот, правото да бъдем себе си и къде е границата с реалността и можем ли да я променим, имаме ли право да обичаме, без това да ни коства живота, егото, морала, дискутирахме с Теа Денолюбова и Коста Каракашян.

„Дори човек пред  себе си да си даде разрешението, свободата, да обича този който иска, пак обществото е това което се налага и ни мачка“, каза Каракашян. Той посочи, че дори на хартия хората да имат еднакви права, реалността е много тежка.

Имат ли хората в България малко повече толерантност, относно правото на другите кого да обичат и какво да правят с личния си живот?

„От една страна има много повече видимост, ЛГБТ хората са много по-видими в реалния живот и онлайн. Виждаме, че има хора които искат да променят пола си и  отхвърлят традиционните ценности, все по-често виждаме хора, които открито заявяват себеси,“, каза още Коста Каракашян, но подчерта,,че в световен мащаб се поляризира общественото мнение, организират се кампании, които целят да насъскат хората срущу ЛГБТ  общността.

Ако тези хора, избрали да следват сърцата си,  трябва да следят този информационен поток, за да предпазят себе си, дори физически, дали изкуството спомага, давайки повече информация, за премахването на  тези проблеми?

Теа Денолюбова – главен редактор в сайт за изкуство: и култура:
„Дълъг е пътят който обществото ни трябва да извърви. Първо трябва да се научим да не осмиваме и да не караме някой да се срамува.“ Тя посочи, че същата омраза и сочене с пръст, може да има и в други сфери, че освен естетическа, изкуството има и възпитатeлна функция и има необходимост да се говори по тези проблеми.

"Много се надявам за следващото поколение, нещата да са по-добри и хората да са се осведомили, че различната сексуална ориентация не е болест, която се предава по въздушно-капков път, от която да се заразиш. Да бъдем добри към правото да избираш, да се заявиш, да бъдеш себе си и да обичаш", каза още Теа Денолюбова.

Още интересни аспекти по темата, чуйте от разговора в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Ангелова

Певицата Мария Ангелова завършва "Поп и джаз пеене", но остава вярна на фолклора

Младата певица Мария Ангелова разказа в предаването "Добър вечер, София“ как се заражда в нея любовта към фолклора. Това се случва още в ранните й години в училище, където посещава хор, в който изпълнява народна музика. По-късно започва да учи в музикална паралелка, посещава уроци по поп и джаз пеене. Кандидатства в джаз академията на Милчо..

публикувано на 03.06.24 в 12:32

В гимназията по транспорт в Сливница учат и младежи от София

Когато човек влезе в професионалната гимназия по транспорт "Н. Й. Вапцаров" - гр.Сливница, го посреща ромолът на изкуственото водопадче, което клокочи в алпинеума на фоайето. Срещу него са разположени моделите, с които абитуриентите тази година се дипломират и това са светещи, издаващи звук и работещи мотори, фарове и други части на автомобила.  През..

публикувано на 03.06.24 в 11:32
Снимката е илюстративна

Над 50% от метротрасето към кв. "Хаджи Димитър" и кв. "Левски" е изпълнено

На бъдещата автостанция „Изток“ е предвидено изграждането на интермодален възел, докъдето ще достига и метрото, съобщи пред Радио София директорът на „Метрополитен“ ЕАД проф. Стоян Братоев. „Този интермодален възел трябва във времето да се развие. В момента, ако има там метро, то няма да има кого да вози, няма да има там пътници. Затова не е..

публикувано на 03.06.24 в 10:07

Подлез или градска тоалетна

Подлезът на Ботевградско шосе при първата спирка на трамвай 22 се използва предимно за облекчаване на физиологичните нужди на столичани, които са пътували дълго от крайните североизточни квартали на София до автостанция „Изток“. Малцина са тези, които се престрашават да се впуснат в това подземно приключение с аромат на неподдържана градска..

публикувано на 03.06.24 в 09:04

Отново слънце преди обяд, следобед - дъжд

Днес преди обяд ще преобладава слънчево време. Около и след обяд отначало в западните райони, по-късно и на изток, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в западната половина на страната, съобщиха от НИМХ. В Западна и Централна Северна България има условия за значителни..

публикувано на 03.06.24 в 07:35
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00