Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Облакът Кукуландия“ от небезизвестния Антъни Доер се появи на нашия пазар

Снимка: Радио София

Притежаващо особен стил на „потъване в книгата“, така най-общо може да се определи перото на Антъни Доер.

Българин от Родопите, сираче от Константинопол, както и единственото оцеляло момиче в космически кораб правят книгата „Облакът Кукуландия“ смесица от бъдеще, настояще и минало, консистентно обединени в една история от умел разказвач.

Носител на „Пулицър“ с произведението си „Светлината, която не виждаме“ Антъни Доер е добре познат на читателите, а по наградената му книга предстои да бъде направен минисериал. Историк по образование, авторът е инспириран от реални събития за да създаде мащабни творби, в които все-пак всеки пътува „към себе си“.


Подробности за книгата „Облакът Кукуландия“, която е вдъхновена от манускрипт на Антоний Диоген и е продължение на стила на „Хари Потър“, но без магични светове разказа пред Радио София Темз Арабаджиева.

„Преплитат се времеви линии, преплитат се пространствени граници и това го прави по ужасно убедителен начин без да парадира със стил, без да иска да покаже на своя читател „аз съм по-умен от теб, мога да го разкажа толкова добре, че ти да се чудиш какво искам да ти кажа““, сподели Арабаджиева.

Тя допълни, че книгите на Доер определено не са за деца и читателската аудитория според нея започва от 16 годишни нагоре. Без отрицателни герои и тъмни краски, всеки от участниците в книгата се опитва да постигне най-доброто за себе си и другите, сподели Арабаджиева.

Тя каза, че предстои и появата на ново издание на „Смъртта е занимание самотно“ на писателя Рей Бредбъри.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00