Възложихме прекалено големи очаквания на това правителство, но когато се управлява в коалиция е трудно. Освен това му се стовари енергийната криза, засегнала цяла Европа. Очакваме по-скоро бързи резултати от новото управление, отколкото анализ. Затова и ставаме свидетели на реакции както от страна на президента, така и на голяма част от българското общество.
Това коментира пред Радио София политологът Иван Начев.
По думите му данните показват, че търсенето на енергоносители е повишено в цяла Европа заради възстановяването на икономиките след пиковете на пандемията. В България обаче не се обръща внимание на обективните фактори като обяснение за поскъпването на тока и горивата. А страната ни е силно зависима от външни енергийни ресурси. В същото време не отговаряме напълно на европейските изисквания за либерализиране на пазара в този сектор. Всъщност най-ниските цени на електроенергията идва от ВЕИ (възобновяемите енергийни източници) и от АЕЦ.
Абсурдно е да се твърди, че „зелената сделка“ в ЕС е виновна за поскъпването на електроенергията.
Страдаме от два монопола – от НЕК и от „Булгаргаз“.
Според Начев при всички досегашни управления не е имало желание да се разреши този въпрос и зависимостта от Русия е нараствала до този размер (90% от газта получаваме оттам). По отношение за АЕЦ Белене досега България е била непоследователна в намеренията си.
С течение на времето в управляващата коалиция ще се появяват все повече предизвикателства и поводи за разногласия.
Дори и за субективен анализ на ставащото у нас трябва да отчетем глобалните тенденции и проблеми.
Проведеният през седмицата Консултативен съвет за национална сигурност показа желанието на президента Радев да постави за обсъждане въпросът за модернизация на армията, предвид многото кризи, с които е обградена Европа.
Сред прибързаните и погрешни ходове на управляващите Начев посочи част от структурните реформи, които създават напрежение в администрацията.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..