Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След почерка на Левски дигитализират и този на Ботев

Снимка: Радио София

"Запалване на искрицата на духовността в България" - така Стоилка Арсова от Национална картова и платежна схема описва интереса към дигитализирания почерк на Апостола на свободата. Почти калиграф, Левски е имал един от най-стилните и изящни почерци.

Изтеглен 350 пъти за 8 месеца, дигитализираният шрифт по почерка на Васил Левски е обиколил всички континенти по света. Досегът на шрифта с децата е също много вълнуващ, сподели Арсова и добави:

"Това се оказа едно много добро приложение, тъй като именно начални учители и директори на училища подават заявки и биха искали да учат децата си да пишат по почерка на Апостола и така да се докоснат до неговата личност, защото знаем, че в почерка се съдържа част от духа".

"Искам да видя начина по който изглеждат определени думи, като например: България, родина, свобода, чест, православие", или "Искам да науча учениците си не само да четат и пишат, но и да възпитам в тях патриотизъм, гордост и да формирам в тях морален и нравствен пример, като на Васил Левски. Да ги накарам да обичат историята ни познавайки я. Ще използвам шрифта с работата си с децата". Това са част от трогателните писма, които са получени от екипа създал шрифта.

Арсова изтъкна, че първият етап от дигитализацията на почерк е "Да влезеш в личността. Направихме го за Левски, сега го правим и за Ботев. Тоест, да се срещнем с повече хора, които по някакъв начин са били съпричастни към неговото дело и към неговото творчество през живота му, и те да ни разкажат възможно най-много", поясни тя.

Срещите с различни хора, наследници, разглеждането на архиви с писма, както и посещения на уроци по калиграфия са помогнали много на екипа да вникне в задачата.

Създаването на шрифт по почерк на историческа личност е изключително важно нещо и изисква запознаване с писания от него материал, както и да се усети "енергията", сподели Павел Павлов, графичен и шрифтов дизайнер от студио "Пункт".

Павлов каза, че са планирали да направят шрифт, който съдържа в себе си различни варианти на буквите, за да се реши коя версия на всяка една от тях да бъде оставена.

"Наистина е много вълнуващо. Особено, когато бяхме в библиотеката и видяхме оригиналите, чувството беше неописуемо. На мен много ми хареса, че това да гледаш оригиналните писма, с оригиналния почерк, те доближава по някакъв начин до личността на Ботев", каза Павлов.

Стоилка Арсова добави, че са изпратили поздравителен адрес към 100 училища и 100 читалища в страната, носещи името на Апостола.

"С този поздравителен адрес ние изпратихме и книжката на "Българознайко" за Васил Левски, където всяко едно детенце може да се опита да напише своето име, именно с почерка на Апостола", каза тя.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45