Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След почерка на Левски дигитализират и този на Ботев

Снимка: Радио София

"Запалване на искрицата на духовността в България" - така Стоилка Арсова от Национална картова и платежна схема описва интереса към дигитализирания почерк на Апостола на свободата. Почти калиграф, Левски е имал един от най-стилните и изящни почерци.

Изтеглен 350 пъти за 8 месеца, дигитализираният шрифт по почерка на Васил Левски е обиколил всички континенти по света. Досегът на шрифта с децата е също много вълнуващ, сподели Арсова и добави:

"Това се оказа едно много добро приложение, тъй като именно начални учители и директори на училища подават заявки и биха искали да учат децата си да пишат по почерка на Апостола и така да се докоснат до неговата личност, защото знаем, че в почерка се съдържа част от духа".

"Искам да видя начина по който изглеждат определени думи, като например: България, родина, свобода, чест, православие", или "Искам да науча учениците си не само да четат и пишат, но и да възпитам в тях патриотизъм, гордост и да формирам в тях морален и нравствен пример, като на Васил Левски. Да ги накарам да обичат историята ни познавайки я. Ще използвам шрифта с работата си с децата". Това са част от трогателните писма, които са получени от екипа създал шрифта.

Арсова изтъкна, че първият етап от дигитализацията на почерк е "Да влезеш в личността. Направихме го за Левски, сега го правим и за Ботев. Тоест, да се срещнем с повече хора, които по някакъв начин са били съпричастни към неговото дело и към неговото творчество през живота му, и те да ни разкажат възможно най-много", поясни тя.

Срещите с различни хора, наследници, разглеждането на архиви с писма, както и посещения на уроци по калиграфия са помогнали много на екипа да вникне в задачата.

Създаването на шрифт по почерк на историческа личност е изключително важно нещо и изисква запознаване с писания от него материал, както и да се усети "енергията", сподели Павел Павлов, графичен и шрифтов дизайнер от студио "Пункт".

Павлов каза, че са планирали да направят шрифт, който съдържа в себе си различни варианти на буквите, за да се реши коя версия на всяка една от тях да бъде оставена.

"Наистина е много вълнуващо. Особено, когато бяхме в библиотеката и видяхме оригиналите, чувството беше неописуемо. На мен много ми хареса, че това да гледаш оригиналните писма, с оригиналния почерк, те доближава по някакъв начин до личността на Ботев", каза Павлов.

Стоилка Арсова добави, че са изпратили поздравителен адрес към 100 училища и 100 читалища в страната, носещи името на Апостола.

"С този поздравителен адрес ние изпратихме и книжката на "Българознайко" за Васил Левски, където всяко едно детенце може да се опита да напише своето име, именно с почерка на Апостола", каза тя.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е водач на втори цигулки и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34

И Торбалан за дядовци

На 5 октомври комиксите „Дъга“ представиха своят втори том на фестивала Musagena New Vibes Fest. Това е второ издание след възраждането на името през 2022 . Андрей Андров и Джулиано Димитров от сдружение „Комикс Манифактура" гостуват по този повод в студиото ни: "Занимаваме се с проекта да бъде успешен напред във времето. Идва като мечта,..

публикувано на 19.10.24 в 11:07