Георги Хамамджиев е кинезитерапевт и поводът за гостуването му са гръбначните изкривявания при децата, как да се открият навреме и предотвратят? Оказва се, че те са само един малък аспект на много по-глобален проблем. Кой е той - чуйте в разговора на Лили Големинова с него:
"Здравната култура се изгражда до последен дъх. Промяната на навиците в начина на живот може да ни промени. Постоянството е най-важно. трябва да се преоцени ежедневието. Няма как да обичаш някого, ако не обичаш себе си. Няма как да си щастлив, ако болката чука на вратата. Всеки е отговорен за собственото си здраве.
Последните 7-8 години проблемите на шията надделяват над тези на кръста. Болка, световъртеж, изтръпване на горните крайници - инервацията на ръцете идва от долния дял на шията. Всичко това е свързано с новите технологии.
Тялото може да се възстановява, но ако му дадем възможност с двигателен режим за подобряване на кръвообращението. Много от нещата, които казвам на хората в кабинета си, те ги знаят, но или ги забравят, или не го правят. С начина на живот може да се повлияе и на гените.
Всичко е въпрос на избор, включително за здравето. Болката е уникален мотиватор и принуждава човек да се замисли. Когато конвенционалната медицина удря на камък, разговаряме за промяната в самите нас, в ежедневието. Всяко възстановяване има технологично време. С процедурите се стимулират процеси в организма.
За да бъде стабилно, тялото има нужда от кости и мускули. Какво правите за мускулите си всеки ден? Дори и седнали, мускулите работят. Имаме правилна или неправилна стойка. Тя се оформя от 3-та година, ключовият момент е между 7 и 15 г. Превенцията е най-доброто решение. Но след 21-г възраст нещата се фиксират. Във времето ситуацията е по-трудна, но никога не е късно да се започне. Тялото се отблагодарява.
Гръбначният стълб в седяща позиция трябва да е в същата, когато сме прави. Специфичните криви разпределят равномерно тежестта заради гравитацията. След 20 минутно седене, всички метаболитни процеси се забавят с 90%. Важно е да се раздвижи кръвообращението, само ходене не е достатъчно."
В продължението на разговора става дума и колко е важно как ходим:
"Много важни са обувките. Това за съжаление в по-голямата си част са калъпи без нищо общо с човешкото стъпало. Имаме по 26 кости, 33 стави и 19 мускула във всяко стъпало. Те трябва да работят в страхотен синхрон. Това е така, като ходим боси. В Третия свят липсва проблема с плоското стъпало.
Обувките от 1-годишна възраст стягат мускулите. Обувките с 5 пръста са перфектни. Купувайте обувки с тънка подметка. До 70-те и навлизането на маратонките проблемът с плоското стъпало е много малък.
Не е само двигателният режим, но и начинът на хранене и сънят - между 7 и 8 часа, за да се избегне хронична умора. Раздвижването е качествено до лекото задъхване. Проветряването на главата е всъщност вкарване на кислород в мозъка. Той консумира най-много енергия и отделя най-много токсини. Елементарно - движение!"
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...