Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жюстин Томс: Хибридната война вирее върху почвата на неосведоменост

Не бива да отричаме социалните мрежи, но трябва да се отнасяме отговорно към тях, смята специалистът по онлайн медии

Жюстин Томс

Хибридната война с участието на дигиталните канали и платформи не спря нито за ден през целия период на Covid пандемията, но през последните дни форматът е невиждан, нещата излизат извън контрол. Можеше като общество и дори като институции да се предприемат някои мерки, за да не се стига дотук.

Това коментира пред Радио София Жюстин Томс, специалист по онлайн медии.

„Хибридната война вирее на почвата на неосведоменост, благодарение на липсата на медийна грамотност у хората. От редица демократични държави се правят опити да се наложат конкретни изисквания спрямо големите платформи – Фейсбук и другите социални мрежи, за да могат те технологично да отсяват тролове и неистински акаунти и т.н. Не можем обаче да разчитаме за всичко на технологиите.“

По думите ѝ националните и други големи медии са достатъчно отговорни да не разпространяват лъжлива информация. Но има хора, които свикнаха да изразяват мнения – често пъти крайни или поляризирани, с което утвърждават разделението и в обществото. „Разсприятеляваме“ хора, с които не сме на едно мнение и чуваме все по-кънтяща (и само) нашата собствена позиция, без да изпитваме нужда да научим и друга.

„Това е опасно явление, което може да доведе до пълно скъсване с реалността.“

Според Томс социалните медии налагат промени в обществото.

„Това може да се промени едва когато обществото догони технологиите.

Когато медийната грамотност се изучава още от предучилищна възраст. Когато обществото определи ценностите си и ги отстоява целенасочено.“

Не бива да отричаме социалните медии – те имат и достойнства, но трябва да се отнасяме отговорно към тях, подчерта още Жюстин Томс.

С нея разговаря Антония Каменичка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05