Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градовете и регионите на Европа и какво могат те да направят за Украйна

Снимка: Лили Големинова

Марсилия е най-старият град във Франция и вторият най-голям (след Париж). Именно тук се провежда Деветата европейска среща на градовете и регионите (European Summit of Regionsand  Cities), организирана от Европейския комитет на регионите. Над 2000 лидери на национално, регионално, местно и международно ниво се събраха да споделят добри практики под мотото „Гражданите в сърцето на Европа“. Но дневният ред беше променен (както всичко около нас) и първият ден премина под знака на това, което Обединена Европа може и трябва да направи за Украйна. В откриващата си реч на Апостолос Цицикостас, председател на Европейския комитет на регионите заяви, че Украйна Е в Европа и че Киев (в лицето на неговия кмет Витали Кличко) получава почетно членство в Комитета на регионите, който обединява кметове и общински представители от страните-членки на ЕС. Той обяви и приемането на обща декларация на Европейските градове и региони, с която се заклеймява руската агресия в Украйна, но има и призив за незабавното задействане на европейския механизъм за гражданска защита и хуманитарна помощ от Европейската комисия и за мобилизиране на цялостния капацитет на регионите за подпомагане на Украйна.


От Киев се включи Юрий Андрийчук, координатор на хуманитарната помощ към украинската регионална асоциация, който обясни, че Украйна се нуждае от помощ сега, а не след 10 или 20 дни, каза, че да не се изпращат пари и отправи молба това, което е събрано като помощи, да бъде транспортирано до границите на Украйна, след което те самите имат капацитета да го разпределят сред нуждите в 24-те региона на страната. Благодари за всички акции в помощ на Украйна, които се правят в страните от ЕС и предизвика бурни искрени аплаузи от всички в залата, които бяха станали на крака.


Ключово беше изявлението на президента на Европейската инвестиционна банка Вернер Хойер, който обяви трите стъпки на спешния пакет за солидарна помощ за Украйна, „който всички очаквахте от нас, защото това е ролята на нашата банка“ и чието финално одобрение се очаква на извънредно заседание на борда в петък, след което (първо) в рамките на три дни незабавна ликвидна подкрепа в размер на близо 700 милиона евро, което ще стане чрез пренасочване на съществуващи кредитни линии; след което като втора стъпка ще бъдат поети ангажименти в размер на 1.3 милиарда евро, с които Украйна да посрещне непосредствените нужди за инвестиране и реконструкция (транспорт, енергия, градско развитие). Това също може да стане сравнително бързо, обясни Хойер, веднага щом украинските власти са в състояние да подпишат необходимите документи; и трето – ЕИБ ще помогне да бъде построено наново всичко унищожено от руската армия.


Кметът на Гданск (който е побратимен с Мариупол), Александра Дюлкиевич пък започна своето включване с думите „здравейте от града, където беше създадена „Солидарност“ и обясни, че на регионално ниво в Украйна има нужда от медикаменти и храна и че вътрешно те са изключително добре организирани за тяхното разпределение. През Полша до този момент са преминали 600 000 украинци.


Много силна беше речта на кмета на Клуж, Емил Бок (бивш министър-председател на Румъния, сега председател на тяхното сдружение на общините). Той започна с факта, че към днешна дата 120000 украинци са преминали през Румъния, като 70 000 са все още на румънска територия, от които 18 000 са деца и именно за тях трябва да бъдат създадени достатъчно възможности за образование и включване във всички аспекти на живота. Той подчерта, че доверието към ЕС расте и че трябва експресно да се предприемат стъпки за приемането на Украйна и Молдова в европейското семейство.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53